www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 26 listopada 2014, 16:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 19 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 8 marca 2010, 11:22 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 12 stycznia 2010, 11:29
Witam. Wiem, ┼╝e temat wielokrotnie wa┼ékowany. Obja┼Ťnienie do informacji z Komendy G┼é├│wnej PSP s┼éysza┼éem takie: kto posiada uprawnienia do 2005, nied┼éugo straci ich wa┼╝no┼Ť─ç i musi je odnowi─ç, natomiast uzyskane po roku 2005 s─ů wa┼╝ne bezterminowo. Poza tym firma wysy┼éa mnie na kurs Inspektora ochrony po┼╝arowej (chwa┼éa mu za to), tyle tylko, ┼╝e aktualnie posiadam za┼Ťwiadczenie o odbyciu 8 godzinnego seminarium z zakresu ochrony przeciwpo┼╝arowej na terenie zak┼éadu pracy, a przyszed┼é kadrowiec i stwierdzi┼é, ┼╝e sprawdzi┼é, ┼╝e te kwalifikacje s─ů niewystarczaj─ůce. Ma racj─Ö?

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 12:15 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 14 sierpnia 2009, 10:17
Witam, miał rację:)
osoba zajmuj─ůca si─Ö ochron─ů ppo┼╝ powinna posiada─ç uprawnienia wskazane w art. 4 ust. 2a (specjalista) lub 2b ( inspektor) ustawy o ochronie ppo┼╝.

zgodnie z ┬ž 8. Rozporz─ůdzenie Ministra Spraw Wewn─Ötrznych i Administracji z dnia 25 pa┼║dziernika 2005 r. w sprawie wymaga┼ä kwalifikacyjnych oraz szkole┼ä dla stra┼╝ak├│w jednostek ochrony przeciwpo┼╝arowej i os├│b wykonuj─ůcych czynno┼Ťci z zakresu ochrony przeciwpo┼╝arowej (Dz.U. 2005 nr 215 poz. 1823) Dokumenty stwierdzaj─ůce uko┼äczenie szkolenia dla wykonuj─ůcych czynno┼Ťci z zakresu ochrony
przeciwpo┼╝arowej, wydane przed wej┼Ťciem w ┼╝ycie
rozporz─ůdzenia (tj. 2005-11-15), zachowuj─ů wa┼╝no┼Ť─ç do dnia 23 czerwca
2010 r.

Przed wej┼Ťciem w ┼╝ycie tego rozporz─ůdzenia wszystnie za┼Ťwiadczenia by┼éy wydawane na czas nieokre┼Ťlony, obecnie takie za┼Ťwiadczenie wydawane jest na okres 5 lat i na chwil─Ö obecn─ů po tym okresie trzeba ponawia─ç kurs. z tego co wiem s─ů prace nad nowelizacj─ů tego rozporz─ůdzenia i nie trzeba b─Ödzie odbywa─ç ponownego kursu tylko zda─ç egzamin :mrgreen:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 12:25 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 3 listopada 2006, 11:48
Dzi─Öki temu, ┼╝e w nowym brzmieniu art. 207 1 i art. 209 1 K.p. nie s─ů przywo┼éywane przepisy o ochronie przeciwpo┼╝arowej, pracownicy wyznaczeni do wykonywania czynno┼Ťci w zakresie zwalczania po┼╝ar├│w nie musz─ů posiada─ç specjalistycznych kwalifikacji – wystarczy uko┼äczone szkolenie BHP.

Kadrowiec do bani .... tak mi si─Ö wydaje

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 12:27 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Robbi napisał(a):
Poza tym firma wysyła mnie na kurs Inspektora ochrony pożarowej (chwała mu za to)

mimo wszystko polecam ten kurs na inspektora ochrony przeciwpo┼╝arowej :)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 12:27 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 grudnia 2006, 12:37
Robbi napisał(a):
te kwalifikacje s─ů niewystarczaj─ůce

do czego niewystarczaj─ůce :?:
do bycia inspektorem ds. ppo┼╝ czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji :?:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 12:42 
25...49 post├│w
25...49 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 14 sierpnia 2009, 10:17
[quote="Grzemar"][quote="Robbi"]te kwalifikacje s─ů niewystarczaj─ůce[/quote]
do bycia inspektorem ds. ppo┼╝ czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji:?:[/quote]

do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji

Zgodnie Ustawa o ochronie przeciwpo┼╝arowej art. 4

ust. 1a. Odpowiedzialno┼Ť─ç za realizacj─Ö obowi─ůzk├│w z zakresu ochrony przeciwpoŜarowej, o kt├│rych mowa w ust. 1, stosownie do obowi─ůzk├│w i zada┼ä powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w ca┼éo┼Ťci lub w cz─Ö┼Ťci - ich zarz─ůdca lub u┼╝ytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiaj─ůcej zarz─ůd lub u┼╝ytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie zosta┼éa zawarta, odpowiedzialno┼Ť─ç za realizacj─Ö obowi─ůzk├│w z zakresu ochrony przeciwpo┼╝arowej spoczywa na faktycznie w┼éadaj─ůcym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
ust. 2. Czynno┼Ťci z zakresu ochrony przeciwpo┼╝arowej mog─ů wykonywa─ç osoby posiadaj─ůce odpowiednie kwalifikacje. okre┼Ťlone w ust. 2a lub 2b

Obowi─ůzki inspektora:
ust. 2 b - Osoby wykonuj─ůce czynno┼Ťci wy┼é─ůcznie w zakresie wynikaj─ůcym z ust. 1 ustawy, powinny posiada─ç co najmniej wykszta┼écenie ┼Ťrednie i uko┼äczone szkolenie inspektor├│w ochrony przeciwpo┼╝arowej lub mie─ç tytu┼é zawodowy technika po┼╝arnictwa.....
ust. 1
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2) wyposa┼╝y─ç budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urz─ůdzenia przeciwpo┼╝arowe i ga┼Ťnice,
3) zapewni─ç konserwacj─Ö oraz naprawy urz─ůdze┼ä przeciwpo┼╝arowych i ga┼Ťnic w spos├│b gwarantuj─ůcy ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4) zapewni─ç osobom przebywaj─ůcym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpiecze┼ästwo i mo┼╝liwo┼Ť─ç ewakuacji,
5) przygotowa─ç budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6) zapozna─ç pracownik├│w z przepisami przeciwpo┼╝arowymi,
7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 13:11 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 stycznia 2007, 10:33
Grzemar napisał(a):
Robbi napisał(a):
te kwalifikacje s─ů niewystarczaj─ůce

do bycia inspektorem ds. ppo┼╝ czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji :?:

nie wystarczaj─ůce do bycia inspektorem ochrony przeciwpo┼╝arowj, KP natomiast nie odwo┼éuje si─Ö do przepis├│w o ochronie ppo┼╝ a wi─Öc wystarczy do odpowiadania za ewakuacj─Ö i gaszenie po┼╝aru, co jednak ogranicza palet─Ö mo┼╝liwych do wykonywania czynno┼Ťci w zakresie ppo┼╝ i i tak zak┼éad b─Ödzie musia┼é p┼éaci─ç osobom/jednostkom z zewn─ůtrz za pewne czyno┼Ťci ;-)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 13:49 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Dzi─Öki kochani. Oczywi┼Ťcie chodzi o pe┼énienie tych obowi─ůzk├│w w zakresie jakim przewiduj─ů przepisy prawa, a wi─Öc pami─Ötny zapis w Kodeksie Pracy itp. Posiadam wykszta┼écenie wy┼╝sze w kierunku bhp, pe┼éni─Ö funkcj─Ö Specjalisty ds. bhp i przy okazji jestem wyznaczony do p.po┼╝. i obrony cywilnej stety / niestety. To tak dla jasno┼Ťci sytuacji. Nie ma sensu chyba organizowa─ç dodatkowego stanowiska...sam nie wiem...g┼éupio si─Ö z tym czuj─Ö...jak niedouczony albo nie spe┼éniaj─ůcy wymaga┼ä...dodam, ┼╝e seminarium to by┼éo w roku ubieg┼éym, a Inspektora oczywi┼Ťcie zrobi─Ö, ale to mo┼╝e potrwa─ç i co? Trzeba w mi─Ödzyczasie kogo┼Ť na 1/8 etatu zatrudni─ç, a mnie czasowo pozbawi─ç pe┼énienia tej funkcji bo nie mam dostatecznych kwalifikacji? Jakie┼Ť to wszystko nie jasne. Wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e po zmianie zapisu w Kodeksie Pracy tego typu szkolenia s─ů wystarczaj─ůce, gdzie ludzie posiadaj─ůcy wiedz─Ö przekazuj─ů wiadomo┼Ťci i robi─ů ─çwiczenia z ga┼Ťnicami itp. :roll:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 13:52 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Aha. Jeszcze dodam, ┼╝e legalizacj─ů ga┼Ťnic zajmuje si─Ö wyspecjalizowana firma z zewn─ůtrz, hydranty i w─Ö┼╝e sprawdza druga firma, instrukcje opracowuje trzecia firma itd. Nic tu si─Ö nie zmienia i nie zmieni. Moje obowi─ůzki by┼éy i b─Öd─ů podstawowe w tym zakresie. Oczywi┼Ťcie ewakuacja te┼╝ w tym zakresie si─Ö mie┼Ťci :neutral:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 13:56 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Mam podejrzenia ┼╝e kadrowiec chce cichcem chapn─ů─ç dzia┼ék─Ö ppo┼╝. ..... pewnie ma sko┼äczony jaki┼Ť kurs piwniczno kana┼éowy. Kasa praktycznie za nic, mo┼╝e troch─Ö odpowiedzialno┼Ť─ç ale co tam :grin: :lol:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 13:57 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Robbi napisał(a):
legalizacj─ů ga┼Ťnic zajmuje si─Ö wyspecjalizowana firma z zewn─ůtrz, hydranty i w─Ö┼╝e sprawdza druga firma,

nawet po kursie na inspektora ochrony ppoż tych rzeczy nie będziesz mógł robić :wink:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 8 marca 2010, 14:00 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Robbi napisał(a):
Inspektora oczywi┼Ťcie zrobi─Ö, ale to mo┼╝e potrwa─ç i co? Trzeba w mi─Ödzyczasie kogo┼Ť na 1/8 etatu zatrudni─ç, a mnie czasowo pozbawi─ç pe┼énienia tej funkcji bo nie mam dostatecznych kwalifikacji?

a co tam, miej to w zakresie i bierz za to kas─Ö (nie opracowuj na razie instrukcji a b─Ödzie dobrze) w mi─Ödzy czasie r├│b kurs na inspektora, najlepiej wy┼Ťlij zg┼éoszenie udzia┼éu w kursie (nic nie poradzisz ┼╝e kilka miesi─Öcy trzeba b─Ödzie by─ç mo┼╝e czeka─ç na zebranie si─Ö grupy)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 9 marca 2010, 08:14 
50...74 posty
50...74 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 27 lutego 2008, 08:11
Obrazek

Obrazek

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 19 marca 2010, 10:52 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Michał Anioł napisał(a):
...(nie opracowuj na razie instrukcji a b─Ödzie dobrze) ...

Chcia┼éem zapyta─ç co autor mia┼é na my┼Ťli? To kto ma opracowa─ç? Jakie trzeba mie─ç uprawnienia?

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 19 marca 2010, 12:14 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

aby opracowywać instrukcje bezpieczeństwa pożarowego inspektorem ochrony ppoż trzeba by być :wink:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 19 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 0 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: