Jakie kwalifikacje p.poż. musimy dokładnie posiadać ?

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

Robbi
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:29
Lokalizacja: Polska

Jakie kwalifikacje p.poż. musimy dokładnie posiadać ?

Post autor: Robbi » 8 marca 2010, 11:22

Witam. Wiem, że temat wielokrotnie wałkowany. Objaśnienie do informacji z Komendy Głównej PSP słyszałem takie: kto posiada uprawnienia do 2005, niedługo straci ich ważność i musi je odnowić, natomiast uzyskane po roku 2005 są ważne bezterminowo. Poza tym firma wysyła mnie na kurs Inspektora ochrony pożarowej (chwała mu za to), tyle tylko, że aktualnie posiadam zaświadczenie o odbyciu 8 godzinnego seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej na terenie zakładu pracy, a przyszedł kadrowiec i stwierdził, że sprawdził, że te kwalifikacje są niewystarczające. Ma rację?

JozKowal
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 32
Rejestracja: 14 sierpnia 2009, 11:17
Lokalizacja: śląsk

Post autor: JozKowal » 8 marca 2010, 12:15

Witam, miał rację:)
osoba zajmująca się ochroną ppoż powinna posiadać uprawnienia wskazane w art. 4 ust. 2a (specjalista) lub 2b ( inspektor) ustawy o ochronie ppoż.

zgodnie z § 8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. 2005 nr 215 poz. 1823) Dokumenty stwierdzające ukończenie szkolenia dla wykonujących czynności z zakresu ochrony
przeciwpożarowej, wydane przed wejściem w życie
rozporządzenia (tj. 2005-11-15), zachowują ważność do dnia 23 czerwca
2010 r.

Przed wejściem w życie tego rozporządzenia wszystnie zaświadczenia były wydawane na czas nieokreślony, obecnie takie zaświadczenie wydawane jest na okres 5 lat i na chwilę obecną po tym okresie trzeba ponawiać kurs. z tego co wiem są prace nad nowelizacją tego rozporządzenia i nie trzeba będzie odbywać ponownego kursu tylko zdać egzamin :mrgreen:

Awatar użytkownika
Manio
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2240
Rejestracja: 3 listopada 2006, 11:48
Lokalizacja: z krainy borostworów

Post autor: Manio » 8 marca 2010, 12:25

Dzięki temu, że w nowym brzmieniu art. 207 1 i art. 209 1 K.p. nie są przywoływane przepisy o ochronie przeciwpożarowej, pracownicy wyznaczeni do wykonywania czynności w zakresie zwalczania pożarów nie muszą posiadać specjalistycznych kwalifikacji – wystarczy ukończone szkolenie BHP.

Kadrowiec do bani .... tak mi się wydaje

Awatar użytkownika
Manio
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2240
Rejestracja: 3 listopada 2006, 11:48
Lokalizacja: z krainy borostworów

Post autor: Manio » 8 marca 2010, 12:27

Robbi pisze:Poza tym firma wysyła mnie na kurs Inspektora ochrony pożarowej (chwała mu za to)
mimo wszystko polecam ten kurs na inspektora ochrony przeciwpożarowej :)

Grzemar

Post autor: Grzemar » 8 marca 2010, 12:27

Robbi pisze:te kwalifikacje są niewystarczające
do czego niewystarczające :?:
do bycia inspektorem ds. ppoż czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji :?:


JozKowal
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 32
Rejestracja: 14 sierpnia 2009, 11:17
Lokalizacja: śląsk

Post autor: JozKowal » 8 marca 2010, 12:42

[quote="Grzemar"][quote="Robbi"]te kwalifikacje są niewystarczające[/quote]
do czego niewystarczające :?:
do bycia inspektorem ds. ppoż czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji:?:[/quote]

do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji

Zgodnie Ustawa o ochronie przeciwpożarowej art. 4

ust. 1a. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpoŜarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
ust. 2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. określone w ust. 2a lub 2b

Obowiązki inspektora:
ust. 2 b - Osoby wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1 ustawy, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa.....
ust. 1
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia

Awatar użytkownika
Michał Anioł
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9550
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 10:33

Post autor: Michał Anioł » 8 marca 2010, 13:11

Grzemar pisze:
Robbi pisze:te kwalifikacje są niewystarczające
do czego niewystarczające :?:
do bycia inspektorem ds. ppoż czy do bycia pracownikiem wyznaczonym do ewakuacji :?:
nie wystarczające do bycia inspektorem ochrony przeciwpożarowj, KP natomiast nie odwołuje się do przepisów o ochronie ppoż a więc wystarczy do odpowiadania za ewakuację i gaszenie pożaru, co jednak ogranicza paletę możliwych do wykonywania czynności w zakresie ppoż i i tak zakład będzie musiał płacić osobom/jednostkom z zewnątrz za pewne czyności ;-)

Robbi
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:29
Lokalizacja: Polska

Post autor: Robbi » 8 marca 2010, 13:49

Dzięki kochani. Oczywiście chodzi o pełnienie tych obowiązków w zakresie jakim przewidują przepisy prawa, a więc pamiętny zapis w Kodeksie Pracy itp. Posiadam wykształcenie wyższe w kierunku bhp, pełnię funkcję Specjalisty ds. bhp i przy okazji jestem wyznaczony do p.poż. i obrony cywilnej stety / niestety. To tak dla jasności sytuacji. Nie ma sensu chyba organizować dodatkowego stanowiska...sam nie wiem...głupio się z tym czuję...jak niedouczony albo nie spełniający wymagań...dodam, że seminarium to było w roku ubiegłym, a Inspektora oczywiście zrobię, ale to może potrwać i co? Trzeba w międzyczasie kogoś na 1/8 etatu zatrudnić, a mnie czasowo pozbawić pełnienia tej funkcji bo nie mam dostatecznych kwalifikacji? Jakieś to wszystko nie jasne. Wydawało mi się, że po zmianie zapisu w Kodeksie Pracy tego typu szkolenia są wystarczające, gdzie ludzie posiadający wiedzę przekazują wiadomości i robią ćwiczenia z gaśnicami itp. :roll:

Robbi
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:29
Lokalizacja: Polska

Post autor: Robbi » 8 marca 2010, 13:52

Aha. Jeszcze dodam, że legalizacją gaśnic zajmuje się wyspecjalizowana firma z zewnątrz, hydranty i węże sprawdza druga firma, instrukcje opracowuje trzecia firma itd. Nic tu się nie zmienia i nie zmieni. Moje obowiązki były i będą podstawowe w tym zakresie. Oczywiście ewakuacja też w tym zakresie się mieści :neutral:

Awatar użytkownika
Manio
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2240
Rejestracja: 3 listopada 2006, 11:48
Lokalizacja: z krainy borostworów

Post autor: Manio » 8 marca 2010, 13:56

Mam podejrzenia że kadrowiec chce cichcem chapnąć działkę ppoż. ..... pewnie ma skończony jakiś kurs piwniczno kanałowy. Kasa praktycznie za nic, może trochę odpowiedzialność ale co tam :grin: :lol:

Awatar użytkownika
Michał Anioł
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9550
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 10:33

Post autor: Michał Anioł » 8 marca 2010, 13:57

Robbi pisze:legalizacją gaśnic zajmuje się wyspecjalizowana firma z zewnątrz, hydranty i węże sprawdza druga firma,
nawet po kursie na inspektora ochrony ppoż tych rzeczy nie będziesz mógł robić :wink:

Awatar użytkownika
Michał Anioł
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9550
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 10:33

Post autor: Michał Anioł » 8 marca 2010, 14:00

Robbi pisze:Inspektora oczywiście zrobię, ale to może potrwać i co? Trzeba w międzyczasie kogoś na 1/8 etatu zatrudnić, a mnie czasowo pozbawić pełnienia tej funkcji bo nie mam dostatecznych kwalifikacji?
a co tam, miej to w zakresie i bierz za to kasę (nie opracowuj na razie instrukcji a będzie dobrze) w między czasie rób kurs na inspektora, najlepiej wyślij zgłoszenie udziału w kursie (nic nie poradzisz że kilka miesięcy trzeba będzie być może czekać na zebranie się grupy)

Awatar użytkownika
camelot
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 61
Rejestracja: 27 lutego 2008, 08:11
Lokalizacja: Lublin

Post autor: camelot » 9 marca 2010, 08:14

Obrazek

Obrazek

Robbi
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:29
Lokalizacja: Polska

Post autor: Robbi » 19 marca 2010, 10:52

Michał Anioł pisze:...(nie opracowuj na razie instrukcji a będzie dobrze) ...
Chciałem zapytać co autor miał na myśli? To kto ma opracować? Jakie trzeba mieć uprawnienia?

Awatar użytkownika
Michał Anioł
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9550
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 10:33

Post autor: Michał Anioł » 19 marca 2010, 12:14

aby opracowywać instrukcje bezpieczeństwa pożarowego inspektorem ochrony ppoż trzeba by być :wink:

ODPOWIEDZ