www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 28 listopada 2014, 04:55

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 23 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 15:19 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 17 grudnia 2007, 16:45
Czesc

Wszystkim mam pro┼Ťb─Ö czy mogliby┼Ťcie mi pomoc, jestem ┼Ťwierzym behapowcem po studiach. Mam problem czy wypadki w drodze do pracy robi behowiec czy bez po┼Ťredni prze┼éo┼╝ony poszkodowanego. Czy pracodawca wyznacz osob─Ö do przeprowadzenia post─Öpowania. Dosta┼éem tak─ů kart─Ö sporz─ůdzona przez firm─Ö zewnetrzna bhp. Karte w drodze do pracy i informacje poszkodowanego. Czy na tej podstawie jako behapowiec z firmy w ktorej pracacownik pracuje moge to uznac jezeli ja tej karty nie sporzadzalem. Czy o tym moze zadecydowac pracodawca bo on za to placi nie ja. Wiem jedno, ze sluzba bhp to jest organ doradczo-opiniodawczy w zwiazku powyszym ostateczna decyzje podejmuje pracodawca a nie behapowiec. Pokrutce bym opisal zdarzenie pracownik jechal jako pasazer i ulegl wypadkowi doznal tylko nie wielkich potluczen. choruje prawie 2 miesiace ale miedzy czasie w tym okresie przepracowal 3 dni. Od poszkodowanego jak go poinformowalem telefonicznie ze lekarz ma napisac pismo ze uraz dalej jest spowodany wypadkiem w drodze do pracy to poszkodowany odpowiada ze lekarz mu tego nie wystawi. Czyli wniosek prosty pracownikowi wyplaci pracodawca 80%, zamiast 100%.

Jak bedzie ktos mi umial pomoc z tej sytuacji wybrnac bede wdzieczny.

Rudi

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 15:29 
ponad 15000 post├│w
ponad 15000 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
Rudi-po kolei.
Moglabym napisac, ze powinienes dokladnie przeczytac Rozp. w spr. sluzby bhp - tam NIGDZIE nie jest napisane, ze bhp prowadzi sprawy zwiazane z wypadkami w drodze.
Ale wiem z doswiadzenia, ze sa firmy, w ktorych bhpowcy to robia.
Jesli chodzi o karte wypadku, to powinien ja sporzadzic przelozony pracownika. Napisales dosc niejasno, ze pracownik jechal jako pasazer, nie dodales skad-dokad. Ale - domyslam sie, ze do pracy z domu, tak?
Na jakiej podstawie sporzadzil karte bhpowiec z zewnatrz? Twoj szef mu to zlecil?

Jesli tak- to Ty nie wnikaj.
Jesli karta jest sporzadzona prawidlowo, to jeden egz. zostaje u pracodawcy, karta taka jest podstawa do naliczenia przez płatnika (pracodawce w tym wypadku) 100 % zasilku chorobowego.
I (jesli sie nie myle) nie placi go pracodawca tylko ZUS. Bo to nie jest wynagrodzenie chorobowe jak przy "normalnej" chorobie - czyli 80% a zasilek chorobowy z tyt. wypadku "w drodze", czyli 100% i placony przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia.
Lekarz ma racje, ze nie chce wystawic takiego zaswiadczenia bo to nie on jest od stwierdzania GDZIE i w jakich okolicznosciach mial miejsce wypadek.
Pozdrawiam:)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 16:40 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Dziekuje za rade. Powiem tak pracodawca zlecil zrobienie dokumentacji wypadku w drodze do pracy firmie zewn─Ötrznej. Tylko chodzi mi o to na jakiej podstawie jak pracownik przerwal leczenie i poszedl do pracy i przepracowal 3 dni i nic mu nie bylo, a potem znowu poszedl na chorobowe. Pracownik ten nie ma zadnych zlaman nic moim zdaniem nie ma jak myje auto swoje w domu taka informacje dostalem to co ja moge zrobic. Acha jedna rzecz w firmie ktorej pracuje jest wiecej niz 20 pracownikow. Co mi wiadomo powy┼╝ej tej liczby p┼éaci za cale chorobowe pracodawca, a nie ZUS. ZUS do piero p┼éaci jak wyga┼Ťnie umowa o prace pracownikowi. Ja dopiero nie dlugo pracuje w sluzbach bhp. A na jutro musze sie przygotowac odnosnie rozmowy z dyrektorem. Kadrowa dzisiaj przyszla i zadala pytanie czy pracownikowi wyplacamy 100 czy 80%. A ja odpowiada o tym decyduje pracodawca nie behapowiec odnosnie wypadkow w drodze do pracy.

Prosze o porade.

Pozdrawiam
Rudi

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 18:19 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 maja 2004, 11:05
rudipl napisał(a):
Powiem tak pracodawca zlecil zrobienie dokumentacji wypadku w drodze do pracy firmie zewn─Ötrznej

Skoro pracodawca zleci┼é zrobienie dokumentacji firmie zewn─Ötrznej ( troch─Ö to dziwne posuni─Öcie jak na m├│j gust) i jest sporz─ůdzona karta wypadku, a zdarzenie zosta┼éo uznane za wypadek w drodze do pracy to to jest podstaw─ů do wyplaty 100% chorobowego. A tak na marginesie, kto podpisa┼é kart─Ö wypadku?
rudipl napisał(a):
Kadrowa dzisiaj przyszla i zadala pytanie czy pracownikowi wyplacamy 100 czy 80%

Moim zdaniem daj kadrowej kart─Ö wypadku - tak jak napisa┼éam wy┼╝ej je┼Ťli wypadek zosta┼é uznany nale┼╝y wyp┼éaci─ç 100%. Czy jeden egzemplarz karty otrzyma┼é poszkodowany pracownik

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 18:20 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 6 listopada 2006, 16:57
ewania napisał(a):
Jesli chodzi o karte wypadku, to powinien ja sporzadzic przelozony pracownika
┬ž 4. Kart─Ö wypadku, o kt├│rej mowa w ┬ž 3, pracodawca i podmiot okre┼Ťlony w ┬ž 1 sporz─ůdzaj─ů po ustaleniu okoliczno┼Ťci i przyczyn zdarzenia, nie p├│┼║niej ni┼╝ w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w dw├│ch egzemplarzach, z kt├│rych jeden otrzymuje poszkodowany lub cz┼éonek jego rodziny, a drugi przechowuje si─Ö w dokumentacji powypadkowej.

Co do zasiłku / jeżeli ja się nie mylę / do 33 dni płaci pracodawca, powyżej ZUS

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 19:02 
ponad 15000 post├│w
ponad 15000 post├│w

Chorobowe "wypadkowe" (WPP i WWD - jesli ja sie nie myle, bo kadrowa nie jestem, ale "obilo mi sie o uszy" :wink: = placi w wysokosci 100% ZUS od pierwszego dnia niezdolnosci.

A karte wypadku sporzadza w tym wypadku pracodawca (ktory oczywiscie sam tego nie robi tylko wyznacza kogos, najczesciej przelozonego pracownika, ale zdarza sie rowniez, ze bhpowca (choc w swietle zapisu, ze "sluzby bhp nie wolno obciazac innymi...." itp. :wink:
nie powinien), lub - jak w tym przypadku - zleca bhpowcowi zewnetrznemu. Troche mnie to dziwi, ale- wazne, ze z obowiazku sie wywiazal.
Co do "dalszego" zwolnienia, po 3 dniowej przerwie - zasiegnelabym opinii lekarza, czy to dalsze zwolnienie ma zwiazek ze zdarzeniem wypadkowym, bo byc moze pierwsze mialo, a drugie to np. grypka.... Albo inny reumatyzm :wink:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 19:04 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 10 grudnia 2005, 13:00
Cytuj:
Co do zasiłku / jeżeli ja się nie mylę / do 33 dni płaci pracodawca, powyżej ZUS

no nie mylisz sie nic a nic :lol: :razz:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 19:14 
ponad 15000 post├│w
ponad 15000 post├│w

Danusia napisał(a):
Cytuj:

no nie mylisz sie nic a nic :lol: :razz:

"Wypadkowe" tez? :roll:
To sorry, bylam przekonana, ze wypadkowe od 1-szego dnia ZUS placi...... :oops:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 19:15 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Firma zatrudnia powyzej 20 procownikow, czy dokumentacja wypadku w drodze do pracy zostaje w firmie czy nalezy wyslac do ZUS.

Pozdrawiam
Rudi

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 19:16 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 10 grudnia 2005, 13:00
rudipl napisał(a):
Firma zatrudnia powyzej 20 procownikow, czy dokumentacja wypadku w drodze do pracy zostaje w firmie czy nalezy wyslac do ZUS.

nigdzie nie wysyłasz, 1 egzemplarz karty daj pani od płac i to wszystko....

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 20:10 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Dziekuje za szybka odpowiedz ale co mam zrobic jak pani Dr dupa kadrowa niechce tego przyjac. Ona twierdzi ze t─ů dokumentacje przechowuje behapowiec i mi kiedys napisala emailem ze dzial bhp przetrzymuje karte wypadku w drodze do pracy. Ja powiem tak Pani kadrowa mnie nie lubi. Acha jedna rzecz jak tam pisze na karcie wypadku w drodze ze nie zdolnosc pracownika jest od xx. do xx.xx.2007 to tylko za ten okres bo potem pracownik poszedl na 3 dni do pracy i to wszystko jak lekarz nie dal opini poszkodowanemu to ja nic nie moge zrobic. Jeszcze jedno jak mu kadrowa za ten miesiac wyplaci 80% to jak dostarczy opinie np w przyszlym miesiacu moze mu to nadplacic te 20% ?

Pozdrawiam
Rudi

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 20:54 
ponad 15000 post├│w
ponad 15000 post├│w

rudipl napisał(a):
Kadrowa dzisiaj przyszla i zadala pytanie czy pracownikowi wyplacamy 100 czy 80%.

Cos ta kadrowa mało kumata.
To nie ona Ciebie tylko Ty j─ů powinenes o to pytac.
Ona dostajac karte wypadku w drodze, prawidlowo sporzadzon─ů, powinna sama wiedziec w jakiej wysokosci nalezy sie wyplata.
Co do wyrownania - jesli pracownik ma prawo do 100 % a wyplacono mu 80% to oczywiscie nalezy mu sie wyrownanie.

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 20:58 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

rudipl napisał(a):
Acha jedna rzecz jak tam pisze na karcie wypadku w drodze ze nie zdolnosc pracownika jest od xx. do xx.xx.2007 to tylko za ten okres bo potem pracownik poszedl na 3 dni do pracy i to wszystko jak lekarz nie dal opini poszkodowanemu to ja nic nie moge zrobic. Jeszcze jedno jak mu kadrowa za ten miesiac wyplaci 80% to jak dostarczy opinie np w przyszlym miesiacu moze mu to nadplacic te 20% ?

Nie pro┼Ťciej wyst─ůpi─ç do lekarza z pro┼Ťb─ů o informacj─Ö, czy zwolnienie po tych przepracowanych trzech dniach ma zwi─ůzek z wypadkiem.

rudipl napisał(a):
Ona twierdzi ze t─ů dokumentacje przechowuje behapowiec

To zale┼╝y jak jest ustalone w firmie. Ja np. zajmuj─Ö sie r├│wniez wypadkami w drodze do pracy i z pracy do domu i nie widz─Ö w tym nic dziwnego.

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 21:04 
250...374 post├│w
250...374 post├│w

dziekuje za odpowiedz. Czy Pani jest behapowcem

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 27 grudnia 2007, 21:06 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

rudipl napisał(a):
Czy Pani jest behapowcem

Je┼Ťli o mnie chodzi to tak - jestem behapowcem ponad 20 lat.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 23 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Google Adsense [Bot] i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: