Ładowanie baterii wózka elektrycznego - konieczna akumulatorownia?

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Dropek
5...9 postów
5...9 postów

Ładowanie baterii wózka elektrycznego - konieczna akumulatorownia?

Post autor: Dropek » 6 lutego 2019, 08:15

Cześć

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi - cześć :) (jako, że to mój pierwszy post).

A teraz do sedna sprawy. Firma, z która współpracuję zakupiła wózek elektryczny (akumulator kwasowy). W komplecie nie było instrukcji ładowania baterii. Wózek stosowany sporadycznie (opuszczenie dostawy części z poziomu zero na -1 przez klapę na zewnątrz budynku (wózek stoi na -1). Oczywiście otwór u góry zostanie zabezpieczony ściankami na odpowiednią wysokość po bokach a otwierany jest tylko na samą chwilę dostawy.
Moje pytanie jest takie. Czy dla jednego akumulatora 24v 280ah trzeba zrobić akumulatorownię (wentylacja, podłoga, bieżąca woda itp)? Czy wystarczy wyznaczyć jakieś miejsce gdzie w promieniu np. 2 m nie będzie materiałów łatwopalnych, zapewnić ŚOI, zapewnić sprzęt ppoż?
Z góry dzięki za wszelkie uwagi

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Ładowanie baterii wózka elektrycznego - konieczna akumulatorownia?

Post autor: Andrzej J.S » 6 lutego 2019, 09:31

Proponuję nazwę i symbol wózka wrzucić w google i tam poszukać instrukcji obsługi.

Może być tak, że wózek ten ma specjalne złącze do ładowania akumulatora i nie ma potrzeby wyjmowania go na zewnątrz. Zresztą jest to tylko jeden akumulator, a więc może wystarczyć pomieszczenie dobrze wentylowane.
Gdyby byłaby to akumulatornia gdzie wykonuje się tzw. formowanie akumulatorów, to wówczas takie pomieszczenie musi spełniać odpowiednie warunki, ale w Twoim przypadku postępujesz tak samo jak z akumulatorem samochodowym.

Dropek
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: Dropek » 7 lutego 2019, 07:19

Dziękuję za informacje :)

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 08:47

Andrzej J.S pisze:
6 lutego 2019, 09:31
Proponuję nazwę i symbol wózka wrzucić w google i tam poszukać instrukcji obsługi.

Może być tak, że wózek ten ma specjalne złącze do ładowania akumulatora i nie ma potrzeby wyjmowania go na zewnątrz. Zresztą jest to tylko jeden akumulator, a więc może wystarczyć pomieszczenie dobrze wentylowane.
Gdyby byłaby to akumulatornia gdzie wykonuje się tzw. formowanie akumulatorów, to wówczas takie pomieszczenie musi spełniać odpowiednie warunki, ale w Twoim przypadku postępujesz tak samo jak z akumulatorem samochodowym.
Podczas ładowania akumulatora, w KAŻDYM PRZYPADKU POMIESZCZENIE MUSI SPEŁNIAĆ ODPOWIEDNIE WARUNKI. Nie ma wyjątków, bez względu na rodzaj pojazdu!
Nie wspomnę o opracowaniu odpowiedniej dokumentacji...
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2019, 09:30

bogwoj pisze:
7 lutego 2019, 08:47
Podczas ładowania akumulatora, w KAŻDYM PRZYPADKU POMIESZCZENIE MUSI SPEŁNIAĆ ODPOWIEDNIE WARUNKI. Nie ma wyjątków, bez względu na rodzaj pojazdu!
Nie wspomnę o opracowaniu odpowiedniej dokumentacji...
Kolego - nie przesadzaj :wink:
Między pojedynczym akumulatorem a baterią akumulatorów jest duża różnica.
Pojedynczy akumulator naładujesz w każdym pomieszczeniu, np. garaż czy wiata gdzie stoi / parkuje wózek elektryczny - oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa, ale do baterii akumulatorów musisz mieć oddzielne pomieszczenie akumulatorni, które musi spełniać konkretne warunki jak np. odpowiednia podłoga, ścieki, ściany, oświetlenie, wentylacja, drzwi, itd.
Oczywiście w każdym przypadku powinna być instrukcja obsługi / ładowania akumulatora.

Ps.
Na pewno Masz samochód - a więc w jakich warunkach doładowujesz akumulator :?:
Ja mam akumulator bezobsługowy, ale zgodnie z zaleceniami producenta po dłuższej przerwie w jeżdżeniu albo krótkich trasach np. jazda tylko po mieście, od czasu, do czasu (przeważnie przed zimą) doładowuję akumulator w garażu i nawet nie wyjmuję akumulatora z samochodu :?
W przypadku jaki podaje "Dropek" nie jest to bateria akumulatorów, a jeden akumulator 280Ah, którego od czasu do czasu trzeba doładować i podejrzewam, że w takim przypadku nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie akumulatorni. Wystarczy np. garaż czy wiata gdzie stoi / parkuje wózek elektryczny - ale zalecam odszukanie instrukcji obsługi tego wózka ażeby to sprawdzić.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 10:12

Po pierwsze - nie kolego.
Kolegą moim będziesz, gdy zaczniesz rzetelnie zabierać głos na forum.

Pojedynczy akumulator naładujesz w każdym pomieszczeniu - oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa, ale do baterii akumulatorów musisz mieć oddzielne pomieszczenie akumulatorni, które musi spełniać konkretne warunki jak np. odpowiednia podłoga, ścieki, ściany, oświetlenie, wentylacja, drzwi, itd.
=== Niestety, nieprawda. :(

W przypadku jaki podaje "Dropek" nie jest to bateria akumulatorów, a jeden akumulator 280Ah, którego od czasu do czasu trzeba doładować i podejrzewam, że w takim przypadku nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie akumulatorni. Wystarczy np. garaż czy wiata gdzie stoi / parkuje wózek elektryczny - ale zalecam odszukanie instrukcji obsługi tego wózka ażeby to sprawdzić.
=== Teraz zaczynasz mówić prawdę.

XXX Jeżeli słyszałeś o ATEX, to powinieneś przeprosić wszystkich za to, co napisałeś o forum.
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 10:28

Jeszcze jedno:
Jako BHP-owiec, powinieneś widzieć i rozumieć różnicę pomiędzy tym, jak sam - prywatnie ładujesz akumulator, a tym, w jaki sposób te czynności wykonujesz/powinieneś wykonywać jako pracownik.

Prywatnie - nie służbowo...
Samochód - nie wózek...
Garaż - nie pomieszczenie pracy...
..... itd., itp., ......................................................................................................
Wiem - podejrzewam...

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2019, 10:38

bogwoj pisze:
7 lutego 2019, 10:12
Po pierwsze - nie kolego.
Kolegą moim będziesz, gdy zaczniesz rzetelnie zabierać głos na forum.
Rzeczywiście kolegą Twoim nie musze być, ale to nie moja wina, że na forum tak jest przyjęte i z tego powodu wszyscy zwracamy się do siebie na "Ty" :wink:

Co do pozostałej treści Twojego wpisu odpowiem krótko - zajrzyj pod poniższe linki:
https://akuserwis.pl/?gclid=EAIaIQobChM ... gJKm_D_BwE

https://www.portalbhp.pl/transport-i-ma ... -4137.html

http://www.logistyczny.com/biblioteka/w ... latorownia

https://www.prawo.pl/kadry/jakie-wymaga ... 87957.html

"Teoretycznie można urządzić stanowisko ładowania akumulatorów pojedynczego wózka w dużej hali magazynowej pod warunkiem, że pomieszczenie magazynowe nie jest zagrożone wybuchem lub pożarem ze względu na przechowywane w nim materiały...………….. "

Ps.
W przedsiębiorstwie , w którym pracowałem mieliśmy wiele akumulatorni i zapewniam Ciebie, że wymogi jakie akumulatornia powinna spełniać nie są mi obce.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2019, 10:51

bogwoj pisze:
7 lutego 2019, 10:12
powinieneś przeprosić wszystkich za to, co napisałeś o forum.
:shock:

A cóż ja takiego o forum napisałem, że musiałbym przepraszać :?: :?: :?:

Ponadto jeśli bym coś złego o forum napisał, to pierwszym, który zwróciłby mi na to uwagę byłby "admin", a nie Ty :idea:

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 11:06

1. Treść swojej wypowiedzi opierałem na:
- dokumencie prawnym;
- własnym doświadczeniu.

2. Wiem też, że na forum zadała pytanie osoba, która ma PROBLEM i liczy na rzetelną pomoc.
Nie można udzielać odpowiedzi na podstawie informacji zaczerpniętych z różnych stron internetowych - ta osoba sama też to może zrobić. Jednak NAM zadaje pytanie. A dlaczego? Bo liczy na uczciwą odpowiedź SPECJALISTÓW - bo, jak mnie się wydaje, za takich nas ma.
"Podpieranie się" wątpliwymi linkami jako uzasadnieniem prawnym jest w takiej sytuacji co najmniej nieuzasadnione.

3. Gdybyś zaczął tak:
[...] Dz.U.2010.138.931 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej
analiza wymagań zawartych w § 4. [...]

mielibyśmy o czym porozmawiać. A tak... :(

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 11:09

Miałem dać już spokój, ale zobacz sam, jak doradzasz:

"Teoretycznie można urządzić stanowisko ładowania akumulatorów pojedynczego wózka ...

Czy to jest odpowiedź na zadane na początku pytanie?
Pozdrowienia.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 11:30

Dropek pisze:
6 lutego 2019, 08:15
Cześć

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi - cześć :) (jako, że to mój pierwszy post).

A teraz do sedna sprawy. Firma, z która współpracuję zakupiła wózek elektryczny (akumulator kwasowy). W komplecie nie było instrukcji ładowania baterii. Wózek stosowany sporadycznie (opuszczenie dostawy części z poziomu zero na -1 przez klapę na zewnątrz budynku (wózek stoi na -1). Oczywiście otwór u góry zostanie zabezpieczony ściankami na odpowiednią wysokość po bokach a otwierany jest tylko na samą chwilę dostawy.
Moje pytanie jest takie. Czy dla jednego akumulatora 24v 280ah trzeba zrobić akumulatorownię (wentylacja, podłoga, bieżąca woda itp)? Czy wystarczy wyznaczyć jakieś miejsce gdzie w promieniu np. 2 m nie będzie materiałów łatwopalnych, zapewnić ŚOI, zapewnić sprzęt ppoż?
Z góry dzięki za wszelkie uwagi
Akumulator można ładować także w miejscu postoju wózka, jednak z zachowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa, wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej [Dz.U.2010.109.719] oraz ATEX [Dz.U.2010.138.931].
Najlepiej znaleźć osobę, która zna tę problematykę, i po przeprowadzeniu analiz orzeknie, jakie warunki należy spełnić.
Przy okazji osoba ta opracuje niezbędne, wymagane przez przepisy dokumenty [ocena zagrożenia wybuchem, ocena ryzyka wybuchu, zabezpieczenie stanowiska przez wybuchem].

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2019, 11:42

Tak jak już wcześniej pisałem:
Andrzej J.S pisze:
7 lutego 2019, 10:38
W przedsiębiorstwie , w którym pracowałem mieliśmy wiele akumulatorni i zapewniam Ciebie, że wymogi jakie akumulatornia powinna spełniać nie są mi obce.
i nie są to przechwałki.

Wyobraź sobie akumulatornie np. na kolei i pomieszczenie w jakimś zakładzie pracy, w którym po pracy stoi wózek podnośnikowy z jednym trochę większym (280Ah) akumulatorem - czy w tych obydwu przypadkach postawisz znak równości :?:
I właśnie takiej sytuacji dotyczy wklejony przeze mnie cytat.
Proszę - zajrzyj i poczytaj to co zamieszczone jest pod linkami, które dołączyłem, a przekonasz się, że jest tam również podana podstawa prawna, ale także to co wynika z życia i praktyki stosowania przepisów.

Ps.
Ponieważ dyskusja zaczyna odbiegać od tematu, z mojej strony uważam ją za zakończoną.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 7 lutego 2019, 11:49

1. Nie muszę sobie niczego wyobrażać, także nikt inny.
2. "Dropek" zadał pytanie - odpowiedziałem. Krótko i na temat. Rozumiem, że nie masz do tego zastrzeżeń.
3. Idę na jakość - nie na ilość.

Z pozdrowieniami.

ODPOWIEDZ