Sprzątaczka - ŚOI.

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Sprzątaczka - ŚOI.

Post autor: Kuter » 28 marca 2017, 10:20

Zaczęliśmy robić porządki w firmie z chemią i ŚOI dla wszystkich pracowników. Co do produkcji to znajdowały się kwiatki, ale generalnie nic zaskakującego - trudnego do przełknięcia - ktoś dostał gogle, ktoś grubsze rękawice, gdzieś zamówiliśmy odciąg miejcowy, a w innym miejscu zmienilismy preparat na mniej agresywny...

aż ktoś przypomniał sobie że sprzątaczki też używają substancje niebezpieczne.

Z kart charakterystyki wynika, że pani powinna sprzątać w skafandrze kosmicznym. Pełna maska gazowa, rękawice chemiczne, fartuch z gumy butylowej, odciąg miejscowy w miejscu stosowania substancji...

Rękawice, które używane są do sprzątania np. toalet (te żółte z marketów) są tylko do "prac ogrodowych i lekkich prac domowych", a więc na pewno nie nadają się do środowiska przemysłowego/zawodowego.

Pomijam, że w karcie popularnego środka odkamieniającego pisze, że nie wolno wylewać do kanalizacji..............

Jaki sprzęt mają u Was panie sprzątające? Możecie coś polecić?

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Re: Sprzątaczka - ŚOI.

Post autor: wino2 » 28 marca 2017, 10:26

polecam outsourcing i wyzbycie się problemu
"Panie Premierze, jak żyć?"

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 28 marca 2017, 10:39

brzydko to zabrzmi, ale ja mam podobnie.
firma zewnętrzna

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 28 marca 2017, 10:59

tez jestem za .... dyr. i bhp..reszta firmy zewnetrzne :mrgreen:

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 28 marca 2017, 11:32

nic mi nie mów
jak zmienił się nam zarządzający to wszystko chciał na zewnątrz dać od księgowości, poprzez pracowników robotniczych
ale sprzątaczki mamy generalnie od zawsze z firmy zew.

natomiast, czekaj, my zapewniamy środki chemiczne paniom sprzątającym
ale sa to podstawowe środki dostępne w supermarketach - ale ok, nie potrzebujemy więcej niż płynu do naczyń, czegoś do przetarcia biurek i umycia toalet

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 28 marca 2017, 11:55

No właśnie chodzi zapewne o te nieszczęsne kible. Domestos itp., wszak to chlor w niemal czystej postaci. No bo jakie inne niebezpieczne chemikalia używa dziś sprzątaczka? Wszędzie można kupić zamienniki bezpieczne
"Panie Premierze, jak żyć?"

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 28 marca 2017, 22:10

Jak pójdziecie do lekarza to też chcecie usłyszec - dajcie zdrowego pacjenta, a Pan niech na przyszłość nie choruje?
ale sa to podstawowe środki dostępne w supermarketach - ale ok, nie potrzebujemy więcej niż płynu do naczyń, czegoś do przetarcia biurek i umycia toalet
Każdy środek używany zawodowo - przez 8 godzin dziennie może zaszkodzić, zreszta jak domestos zaszkodzi Ci "prywatnie" to nikogo to nie obchodzi, a jak w zakladzie pracy to szef może pójść siedzieć...

firmy zewnetrzne
Jestem przeciwnikiem outsourcingu (wykorzystywania) prostych ludzi pokroju sprzątaczka. Pomijam pogorszenie jakosci tych uslug.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 29 marca 2017, 09:38

Kuter pisze: Każdy środek używany zawodowo - przez 8 godzin dziennie może zaszkodzić, zreszta jak domestos zaszkodzi Ci "prywatnie" to nikogo to nie obchodzi, a jak w zakladzie pracy to szef może pójść siedzieć...
nasze panie nie mają styczności z chemią przez 8 godzin,
pracują po max 4 godziny dziennie, ale nie jest to cały czas z danym środkiem chemicznym
środki są tez rozcieńczane
każda z pań, oprócz pracy z chemią ma inne rzeczy do zrobienia, więc praca jest zmienna
Kuter pisze: Jestem przeciwnikiem outsourcingu (wykorzystywania) prostych ludzi pokroju sprzątaczka. Pomijam pogorszenie jakosci tych uslug.
tu trochę odbiegając od tematu
bardzo często osoby z niepełnosprawnością zatrudniane są na takich stanowiskach - co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, bo praca sprzątaczki nie jest ani łatwa, ani prosta, ani przyjemna
a wiadomo, że chodzi o PFRON ...

jakość wykonywanej pracy zalezy od osoby
w każdyn zawodzie i na jakiejkolwiek umowie

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 29 marca 2017, 10:31

julijka2 pisze:
Kuter pisze: Każdy środek używany zawodowo - przez 8 godzin dziennie może zaszkodzić, zreszta jak domestos zaszkodzi Ci "prywatnie" to nikogo to nie obchodzi, a jak w zakladzie pracy to szef może pójść siedzieć...
nasze panie nie mają styczności z chemią przez 8 godzin,
pracują po max 4 godziny dziennie, ale nie jest to cały czas z danym środkiem chemicznym
środki są tez rozcieńczane
każda z pań, oprócz pracy z chemią ma inne rzeczy do zrobienia, więc praca jest zmienna
Tutaj też tak jest, ale jak trzeba wyczyscic toalety to kilka godzin sie czysci toalety, potem kilka godzin podłogi itd. A karta charakterystyki pisana jest jakby ktos uzywal tego w (hekto)litrach....

Nie wiem jak to zrobic zeby pip mnei nie zjadl i nie robic sobie (i p. sprzataczkom) bagna.......
jakość wykonywanej pracy zalezy od osoby
w każdyn zawodzie i na jakiejkolwiek umowie
Nie - jakość wykonywanej pracy zależy od osoby i kontroli. Jak jest dobry pracownik i kiepska (zerowa) kontrola to i pracownik zaczyna robić gorzej, bo po co ma się poprawić, jak jest dobra kontrola to i słaby pracownik robi dobrze żeby nie wylecieć. Na outsourcingu pracowników kontrola jest zerowa - bo reklamacje piszesz do firmy, która z kolei chce jak najmniej wydać.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 29 marca 2017, 16:27

Kuter pisze: Tutaj też tak jest, ale jak trzeba wyczyscic toalety to kilka godzin sie czysci toalety, potem kilka godzin podłogi itd. A karta charakterystyki pisana jest jakby ktos uzywal tego w (hekto)litrach....

Nie - jakość wykonywanej pracy zależy od osoby i kontroli. Jak jest dobry pracownik i kiepska (zerowa) kontrola to i pracownik zaczyna robić gorzej, bo po co ma się poprawić, jak jest dobra kontrola to i słaby pracownik robi dobrze żeby nie wylecieć. Na outsourcingu pracowników kontrola jest zerowa - bo reklamacje piszesz do firmy, która z kolei chce jak najmniej wydać.
co człowiek to inne doświadczenia

to teraz kminisz jak ograniczyć używanie środków chemicznych, chcesz je czymś zastąpić,
czy jak rozpisać papiery, żeby grało ?

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 30 marca 2017, 08:58

julijka2 pisze: co człowiek to inne doświadczenia

to teraz kminisz jak ograniczyć używanie środków chemicznych, chcesz je czymś zastąpić,
Chce wiedzieć jakie SOI mają "wasi" pracownicy sanitarni, jak mają zorganizowaną pracę (oczomyjk :mrgreen: ) albo jak rozpisać papiery.

W tej chwili mam agresywną (wrecz smiercionosną - karta charakterystyki) chemię (domestos) i zwykłe rękawice "żółte" i fartuszek.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 30 marca 2017, 18:15

Kuter pisze:W tej chwili mam agresywną (wrecz smiercionosną - karta charakterystyki) chemię (domestos) i zwykłe rękawice "żółte" i fartuszek.
Jeszcze zapoznanie za potwierdzeniem pisemnym z kartą charakterystyki i jest git.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Kuter » 31 marca 2017, 08:57

wal221 pisze:
Kuter pisze:W tej chwili mam agresywną (wrecz smiercionosną - karta charakterystyki) chemię (domestos) i zwykłe rękawice "żółte" i fartuszek.
Jeszcze zapoznanie za potwierdzeniem pisemnym z kartą charakterystyki i jest git.
A co z takimi zapisami w karcie jak "używać pełnej przyłbicy lub googli szczelnie przylegających do twarzy", "w przypadku braku wentylacji miejscowej używać półmaskę / maskę p. gazową z filtrem P(2? bodajże). "Stosować wentylację miejscową".

Na jakiej podstawie mogę sobie część "olać", a część "stosować"?

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 31 marca 2017, 09:41

Kuter pisze:
julijka2 pisze: co człowiek to inne doświadczenia

Chce wiedzieć jakie SOI mają "wasi" pracownicy sanitarni, jak mają zorganizowaną pracę (oczomyjk :mrgreen: ) albo jak rozpisać papiery.

W tej chwili mam agresywną (wrecz smiercionosną - karta charakterystyki) chemię (domestos) i zwykłe rękawice "żółte" i fartuszek.
wychodzi na to, że mam podobnie, tylko czas ekspozycji chemii na pracownika mniejszy

w ORZ mam rozpisane, czego pani używa, jak długo dziennie i jak często w tygodniu i jakie 'rękawiczki" i podobne rzeczy jej daliśmy - takie były zalecenia z sanepidu
tylko, "nasze" panie sprzątające są firmą zewnętrzną - jak ich pracodwaca do tego podchodzi to nie wiem
jak mam ORZ dla podwykonawców

jony
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: jony » 7 lutego 2019, 13:25

Czy Waszym zdaniem na środki czystości i itp. stosowane przez panie sprzątające, (czyli chemia ogólnie dostępna typu Domestos itd ) karty charakterystyki zamieszczone w internecie są wystarczające. Pytam, bo rozmawiałem ostatnio z pracownikiem zatrudnionym w pomocy społecznej, który miał kontrolę z sanepidu, i właśnie takie karty zostały zakwestionowane.
pozdrawiam - jony

ODPOWIEDZ