Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Bezpieczeństwo i higiena pracy : identyfikacja i pomiary czynników środowiska pracy, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zasady postępowania itp.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 721
Rejestracja: 23 października 2006, 08:59
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Paweł_K » 8 lipca 2013, 14:46

A i najważniejsze, nie szukam sobie dodatkowego zajęcia, wiec dla mnie lepiej gdyby został wg dotychczasowej interpretacji.
Potrzebuję tylko mocnej podstawy prawnej, bo niestety Rozporządzenie określa to jednoznacznie....
A PIPa zapewne niedługo u mnie zawita....

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: wojtek.d » 8 lipca 2013, 15:28

Teraz sprawdziłem na sejm.gov, że Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. zostało uznane za uchylone. Co do tego szkolenia wewnątrzzakładowego - nie było robione programem mysłowickim. WZDZ natomiast cały czas się nim posługuje. A kiedy się zmieniły te zaświadczenia? Ja mam na zaświadczeniu napisane, że wydano je na podst. §18 rozp. MEN z dn. 11 stycznia 2012r. i jest z tyłu program zawierający 67godzin.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: wojtek.d » 8 lipca 2013, 15:39

ja z takiej upierdliwej kontroli jakoś wybrnę, bo mogę udokumentować organizowanie przez pracodawcę kursów fakturami. Zakład przeszkolił 75 pracowników i jest w czym przebierać. Zawsze mogę pokazać tylko tych, których chcę, a w segregatorze mam ich podzielonych :wink: Gorzej jak pospisuje znowu nazwiska i będzie chciał widzieć faktyczne zaświadczenia, a nie mój wydruk z komputera i losowo rzucone przeze mnie zaświadczenia, bo może się czepić do dat...
Dla mnie jest to chore i chyba zaraz napiszę do GUS-u.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8864
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: JędrekSPR » 8 lipca 2013, 20:32

Pawle: nie mówię o zastąpieniu kursu (,,mysłowickiego lub udetowskiego"szkoleniem stanowiskowym - to należy przeprowadzić dla nowego zawsze. Następnie pracodawca wydaje zezwolenie na poruszanie się po zakładzie. Myślałem, że przeoczyłem, ale nie do końca, bo rozp.z 2012 uchyla dotychczasowy sposób kursów:.........."§ 35. Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie rozporządzenia kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych mogą kontynuować prowadzenie tego kształcenia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216), nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2013 r.". Dzięki za zwrócenie uwagi. Pewnie przeoczyłbym w wakacje :wink:

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4835
Rejestracja: 10 września 2012, 12:18

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: abraxus » 9 lipca 2013, 07:47

Wg mnie PIP ma rację. Uprawnienia UDT albo kurs zorganizowany przez pracodawcę. Jest to całkowicie logiczne.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie


Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: wojtek.d » 9 lipca 2013, 08:01

Dla mnie nie jest to logiczne. Za chwilę powiedzą, że na prawo jazdy, które posiadasz nie możesz prowadzić pojazdu w celach służbowych, bo pracodawca nie był organizatorem tegoż kursu...
Wiele ludzi idzie na kurs na wózki widłowe po to, by dostać lepszą pracę, a tu ZONK. Tylko w Polsce tak jest, bo koledzy moi ubiegali się o zaświadczenia w j. niemieckim czy angielskim po to, by móc jeździć wózkami w Niemczech, Holandii czy Anglii. I my podążamy za Europą?
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 721
Rejestracja: 23 października 2006, 08:59
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Paweł_K » 9 lipca 2013, 08:02

wojtek.d pisze:Teraz sprawdziłem na sejm.gov, że Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. zostało uznane za uchylone. Co do tego szkolenia wewnątrzzakładowego - nie było robione programem mysłowickim. WZDZ natomiast cały czas się nim posługuje. A kiedy się zmieniły te zaświadczenia? Ja mam na zaświadczeniu napisane, że wydano je na podst. §18 rozp. MEN z dn. 11 stycznia 2012r. i jest z tyłu program zawierający 67godzin.
No i super, podstawa prawna jest OK, ale zaświadczenie już nie ;)
Sprawdź proszę Rozporządzenie z 11 stycznia 2012 r. tam jest napisane:
§18. 2. Osoba, która ukończyła kurs, o którym mowa w § 3 pkt. 5, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu tego kursu. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
A w załącznik nr 5 nie ma drugiej strony (jest druga strona w załączniku nr 4).
Liczbę godzin mamy napisaną na pierwszej stronie.
A i teraz musi zaświadczenie podpisać dyrektor ośrodka, a nie jak dotychczas kierownik kursu. Ewentualnie ktoś z upoważnienia Dyrektora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 721
Rejestracja: 23 października 2006, 08:59
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Paweł_K » 9 lipca 2013, 08:09

wojtek.d pisze:Dla mnie nie jest to logiczne. Za chwilę powiedzą, że na prawo jazdy, które posiadasz nie możesz prowadzić pojazdu w celach służbowych, bo pracodawca nie był organizatorem tegoż kursu...
Wiele ludzi idzie na kurs na wózki widłowe po to, by dostać lepszą pracę, a tu ZONK. Tylko w Polsce tak jest, bo koledzy moi ubiegali się o zaświadczenia w j. niemieckim czy angielskim po to, by móc jeździć wózkami w Niemczech, Holandii czy Anglii. I my podążamy za Europą?
Nie do końca jest tak jak piszesz.
Jeśli kurs kończy się uprawnieniami to oczywiście "może" jeździć sobie wózkiem wszędzie, nawet poza Polską.
Jeśli kurs kończy się zaświadczeniem to tylko u pracodawcy, który był organizatorem kursu.
Tak dokładnie określa to rozporządzenie z 10 maja 2002 r. Nr 70. poz. 650

Na zaświadczenie jeszcze nie słyszałem by ktoś w Niemczech jeździł wózkiem.

Magdalena Grot
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 117
Rejestracja: 5 czerwca 2006, 11:49
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Magdalena Grot » 9 lipca 2013, 08:10

Witam. A czy wzór wewnętrznego zezwolenia wydawanego (przytoczonego i załączonego w tym wątku) przez pracodawcę też jest gdzieś określony? - pracodawca nie organizuje kursu, nie ma programu, tylko po instruktażu stanowiskowym, na podstawie zaświadczenia np przez ZDZ wydaje takie zezwolenie. Ja po poprzedniku przejęłam trochę inny wzór, bo nie doszukałam się w przepisach (ale może szukałam niedokładnie??) i teraz zastanawiam się, czy ich nie wymienić:(.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: wojtek.d » 9 lipca 2013, 08:13

Wszystko się zgadza łącznie z podpisem dyrektora. A na rewersie mam ramowy program. Zauważyłem, że tylko załącznik 4 ma rewers, który dot. ocen. Nie mniej jednak nie widzę w tym nic złego, że z tyłu jest podany program. Aha- program mam też podbity i podpisany przez dyrektora
Co do jazdy na zaświadczenie - normalnie śmigają po ukończonym kursie programem mysłowickim - u nas w firmie jak organizowaliśmy, to też co niektórzy chcieli mieć przetłumaczone więc płacili 50zł więcej...
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Cordoba_2004
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 149
Rejestracja: 2 grudnia 2008, 14:48
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Cordoba_2004 » 9 lipca 2013, 08:49

a co w takim razie z kierowcami tirów którzy jdaą do wielkich sieci dystrybucji typu Kaufland i tam sami muszą rozładowywać towar wózkiem , do tej pory były respektowane zaświadczenia o kursie na wózki

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4835
Rejestracja: 10 września 2012, 12:18

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: abraxus » 9 lipca 2013, 08:53

wojtek.d pisze:Dla mnie nie jest to logiczne. Za chwilę powiedzą, że na prawo jazdy, które posiadasz nie możesz prowadzić pojazdu w celach służbowych, bo pracodawca nie był organizatorem tegoż kursu...
Wiele ludzi idzie na kurs na wózki widłowe po to, by dostać lepszą pracę, a tu ZONK. Tylko w Polsce tak jest, bo koledzy moi ubiegali się o zaświadczenia w j. niemieckim czy angielskim po to, by móc jeździć wózkami w Niemczech, Holandii czy Anglii. I my podążamy za Europą?
Od tego jest egzamin w UDT. Zdajesz i masz uprawnienia. Naprawdę nie widzę problemu. Przecież to jest tak jakbyś zrobił kurs na prawo jazdy ale nie przystąpił do egzaminu państwowego. Bez prawka pod okiem instruktora lub na placu manewrowym możesz sobie jeździć ale to nie znaczy, że masz prawo jazdy.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 721
Rejestracja: 23 października 2006, 08:59
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Paweł_K » 9 lipca 2013, 08:59

Magdalena Grot pisze:Witam. A czy wzór wewnętrznego zezwolenia wydawanego (przytoczonego i załączonego w tym wątku) przez pracodawcę też jest gdzieś określony? - pracodawca nie organizuje kursu, nie ma programu, tylko po instruktażu stanowiskowym, na podstawie zaświadczenia np przez ZDZ wydaje takie zezwolenie. Ja po poprzedniku przejęłam trochę inny wzór, bo nie doszukałam się w przepisach (ale może szukałam niedokładnie??) i teraz zastanawiam się, czy ich nie wymienić:(.
Wzór ZEZWOLENIA wg programu zatwierdzonego przez Ministerstwo

Nie potrafię odpowiedzieć, czy inne druki są dobre czy nie.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: wojtek.d » 9 lipca 2013, 08:59

nie zupełnie, bo na placu nie mam żadnych uprawnień prócz papierka, na którym mi instruktor podbija godziny. Tu jednak mam zaświadczenie o ukończeniu kursu: kierowca operator wózków jezdniowych z wymianą butli gazowej.
Zaświadczenia o ukończeniu kursu szkolenia okresowego też są ważne u innego pracodawcy, chociaż nie był organizatorem...
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
Paweł_K
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 721
Rejestracja: 23 października 2006, 08:59
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Koniec samowolki w szkoleniach na wózki jezdniowe... ?

Post autor: Paweł_K » 9 lipca 2013, 09:01

Kurczak, nie dodało mi załącznika :(

Może teraz się uda
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ