www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 28 sierpnia 2014, 13:21

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 16 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 5 stycznia 2005, 16:09 
Z uwagi na to, ┼╝e na forum tym przebywaj─ů specjali┼Ťci znaj─ůcy przepisy z zakresu prawa pracy oraz BHP, prosz─Ö o pomoc w poszukiwaniu przeze mnie przepis├│w dotycz─ůcych za┼éadunku i roz┼éadunku towaru. To, ┼╝e jako kierowca odpowiadam za terminowe podstawienie pojazdu pod za┼éadunek oraz prawid┼éowe rozmieszczenie, zabezpieczenie towaru na skrzyni ┼éadunkowej, to wiem. Natomiast nie rozumie, dlaczego osobi┼Ťcie, r─Öcznie paleciakiem bez niczyjej pomocy mam ┼éadowa─ç np. 22 do 33 palety towaru o wadze jednej tony ka┼╝da, a niekiedy przekraczaj─ůcej nawet ton─Ö. Prosz─Ö sobie wyobrazi─ç, jaki jest stan psychofizyczny kierowcy po takiej har├│wce, przez pierwsz─ů godzin─Ö jazdy ciemno┼Ť─ç w oczach, ocieranie potu z czo┼éa, i potworne wkur.....e, ┼╝e za t─ů akurat prac─Ö nikt nie zap┼éaci. Co o tym s─ůdzicie? my┼Ťl─Ö, ┼╝e dawno min─Ö┼éy czasy, gdy pracowa┼éo si─Ö w czynie spo┼éecznym, a by┼é to tzw. dobrowolny przymus. Jest wiele firm u nas w kraju, kt├│re w ten spos├│b wys┼éuguj─ů si─Ö kierowcami.

G├│ra

Tytu┼é: RACJA!!!!
PostNapisane: 30 marca 2006, 08:53 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 30 marca 2006, 08:48
Witam, jestem bardzo zainteresowany tym tematem!!! No w┼éa┼Ťnie jak wygl─ůda za i roz┼éadunek od strony prawnej??? Jakie s─ů prawa i obowi─ůzki kierowcy!!!
S┼éuchajcie wszyscy - kt├│rzy wiedz─ů co┼Ť na ten temat:
MY┼ŤL─Ö ┼╝E WARTO WSZYSTKO WYJA┼ŤNI─ç
w┼éa┼Ťnie przed chwil─ů przyszed┼é do mnie kierowca i obwinia moj─ů firm─Ö o zniszczenie plandeki (w├│zek wje┼╝d┼╝a┼é z rampy na auto i zabiera┼é palety , ale spad┼éa z ty┼éu "zarzucona na dach" plandeka - i w├│zek rozerwa┼é j─ů....
NAPISZCIE KOCHANY CO POWINIEN, A CZEGO NIE KIEROWCA PODCZAS ROZłADUNKU I ZAłADUNKU...
a najlepiej "podeprze─ç" to aktami prawnymi
- licz─Ö na spory odzew...
pozdrawiam
MW[/i]

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 09:11 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 7 wrze┼Ťnia 2005, 13:27
u mnie kierowca samochodu nie wykonuje czynno┼Ťci roz i za┼éadunku :) wykonuj─ů to pracownicy transportu :P przeszkoleni w tych pracach, zreszt─ů nie mamy kierowc├│w, tylko zamawiamy ich z innych firm i raczej nie wyobra┼╝am sobie by dokonywali oni za lub roz┼éadunku materia┼é├│w :) lub wyrob├│w gotowych :)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 09:32 
1250...1874 post├│w
1250...1874 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 21 lipca 2005, 11:29
W naszej firmir,kierowcy samochod├│w TIR├ôW r├│wnie┼╝, nie zajmuj─ů si─Ö za┼éadunkiem i roz┼éadunkiem, s─ů pracownicy magazynowi, odpowiednio przygotowani i przeszkoleni, maj─ů do dyspozycji w├│zki r─Öczne i w├│zki
wid┼éowe, oni wykonuj─ů wszystkie te prace.
Pozdrawiam el┼╝unia

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 09:33 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

no dobrze.... a co w takim przypadku jak u mnie???
jak Twoi pracownicy uszkodz─ů mu naczep─Ö???
no i jakie prawo to reguluje?
co powinien, a czego nie kierowca???
:)))
pzdr

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 09:34 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Elu i prawid┼éowo bo kto by odpowiada┼é jakby zdarzy┼é si─Ö wypadek kierowcy dokonuj─ůcemu roz┼éadunku? :roll:

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:03 
1250...1874 post├│w
1250...1874 post├│w

Marku :lol: raz się zdzrzyła sytuacja, że została uszkodzona burta somochodu, spisano notatkę, szefowie firmy się dogadali, była zastosowana kompensata.
Co do prac transportowych r─Öcznych , je┼╝eli kto┼Ť bardzo si─Ö upiera, ┼╝e ma to robi─ç kierowca to nal─Ö┼╝y stosowa─ç si─Ö do
Rozporz─ůdzenia Ministra Pracy i Polityki Spo┼éecznej z dnia 14 marca 2000r. w sprawie bezpiecze┼ästwa i higieny pracy przy r─Öcznych pracach transportowych Dz.U.26.poz.313.
pozdrawiam el┼╝unia

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:12 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

ale mnie w┼éa┼Ťnie nie chodzi o "upieranie sie"
wg mnie powinni to robic inni pracownicy - jak magazynierzy, operatorzy w├│zk├│w itd...
ale w┼éa┼Ťnie m├│j przyk┼éad pokazuje, ┼╝e nie jest to jasne....
bo u mnie "szefowie si─Ö nie dogadaj─ů" - towar dosta┼éem od f-my x a przewo┼║nik to zupe┼énie inna bajka... a jeszcze kto inny za t─ů us┼éug─Ö p┼éaci...
.
i dlatego chciałbym wiedzieć czy:
-kierowca jest tylko "obserwatorem" całego procesu za- i rozładunku,
czy te┼╝:
- dostarcza ┼éadunek na "skraj" naczepy w taki spos├│b, aby m├│g┼é zabra─ç go inny ┼Ťrodek transportu, bez wchodzenia, czy te┼╝ wje┼╝dzania na naczep─Ö...
.
S─ů W OG├│LE TAKIE PRZEPISY????

.
a moze s─ů to przepisy wewn─ůtrzzak┼éadowe?
POM├│┼╝CIE
chce unikn─ů─ç takich sytuacji w przysz┼éo┼Ťci...
pzdr
:)

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:15 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 maja 2004, 12:05
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowc├│w - Dz.U. Nr 92, poz. 879.
Zgodnie z t─ů ustaw─ů obowi─ůzuj─ůc─ů od 1 maja 2005r., przez czas pracy kierowcy rozumie si─Ö nie tylko prowadzenie pojazdu. Czasem pracy s─ů tak┼╝e wszystkie inne czynno┼Ťci zwi─ůzane z wykonywaniem przewozu drogowego, a w szczeg├│lno┼Ťci:
- załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad tym,
- nadz├│r i pomoc osobom wsiadaj─ůcym i wysiadaj─ůcym,
- czynno┼Ťci spedycyjne,
- codzienna obsługa pojazdów i przyczep,
- niezb─Ödne formalno┼Ťci administracyjne,
- utrzymanie pojazdu w czysto┼Ťci,
- oczekiwanie na za┼éadunek lub roz┼éadunek, je┼╝eli kierowca nie zna┼é wcze┼Ťniej czasu jego trwania,

Oczywi┼Ťcie, podczas prac transportowych nale┼╝y bra─ç pod uwag─Ö r├│wnie┼╝ rozporz─ůdzenie cytowane wy┼╝ej ( o r─Öcznych pracach transportowych)

U nas kierowcy za wykonywanie prac za┼éadunkowych maj─ů p┼éacony dodatek poniewa┼╝ taki dodatek jest zapisany w Uk┼éadzie Zbiorowym Pracy.

Dz.U.04.92.879
2005-10-21 zm. Dz.U.05.180.1497 art.4

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:22 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

czyli jak wida─ç na za┼é─ůczonym obrazku wszystko zale┼╝y od firmy, od umowy ja ppodstawie kt├│rej wykonywana jest praca, czy pracownik jest zatrudniony w firmie czy nie :P bo uk┼éady zbiorowe obejmuj─ů jedynie pracownik├│w :P

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:39 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

czyli nie byłoby błędem z mojej strony zredagowanie instrukcji np w takim stylu:
"kierowca obowi─ůzany jest dostarczy─ç ┼éadunek na skraj auta - w taki spos├│b aby by┼éa mo┼╝liwo┼Ť─ç przej─Öcia go przez Zak┼éadowy ┼Ťrodek transportu: w├│zek wid┼éowy r─Öczny lub z nap─Ödem,
w kazdym innym przypadku kierowca bierze na siebie odpowiedzialno┼Ť─ç za ewentualne szkody wynik┼ée z roz┼éadunku towaru bezpo┼Ťrednio z pojazdu"
mo┼╝e by─ç???

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:45 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 maja 2004, 12:05
A mnie si─Ö Elu wydaje, ┼╝e wynika to ( tak jak na za┼éaczonym obrazku) z rozporz─ůdzenia.
A to czy pracodawca b─Ödzie p┼éaci┼é kierowcy za prace za i wy┼éadunkowe zale┼╝y od tego jakie s─ů uregulowania wewn─ůtrzzak┼éadowe, bo zgodnie z rozporz─ůdzeniem do czasu pracy kierowcy zalicza si─Ö za┼éadunek i rozladunek.

Do nas jak przyje┼╝dzaj─ů obcy kierowcy, to sami roz┼éadowuj─ů to co przywie┼║li i nie wiem czy maj─ů za to p┼éacone przez swoich pracodawc├│w.

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:46 
1250...1874 post├│w
1250...1874 post├│w

Marku :lol: a jak operator w├│zka uszkodzi samoch├│d, naczep─Ö, jak b─Ödzie towar dostarczony na skraj naczepy, to kierowca te┼╝ odpowiada :?: a mo┼╝e operator w├│zka :?: to co wtedy :?:
pozdrawiam el┼╝unia

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 10:52 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

nie...
wtedy moim zdaniem jest to typowa kolizja - czyli ubezpieczenie OC...
i problem "z głowy"...
nie wiem jak Wy, ale u mnie w├│zki maj─ů polis─Ö OC

G├│ra

Tytu┼é:
PostNapisane: 30 marca 2006, 11:02 
1250...1874 post├│w
1250...1874 post├│w

Marku :lol: u mnie w├│zki maj─ů OC, ale jest r├│wnie┼╝ podpisywana umowa z przeo┼║nikami, w kt├│rej takie sprawy s─ů r├│wnie┼╝ uwzgl─Ödnione.
W naszej firmie nawet jak przyje┼╝d┼╝ajacy kierowca jest przyzwyczajony do samodzielnego roz┼éadunku to tego sam nie robi, czasem s─ů zdziwieni, ┼╝e kto┼Ť inny to robi,stoj─ů nadzoruj─ů wy┼éadunek i za┼éadunek.
pozdrawiam el┼╝unia

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 16 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: