Kto może prowadzić szkolenie okresowe bhp?

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Kto może prowadzić szkolenie okresowe bhp?

Post autor: b.h.p. » 9 listopada 2012, 21:51

Witam. Mam pytanie. Kto może prowadzić szkolenie okresowe bhp w zakładzie pracy (np. stanowiska robotnicze czy administracyjno-biurowe). Jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową to jest bez wątpliwości. A czy pracownik zakładu pełniący obowiązki służby bhp (ale nie na umowie o pracę, tylko tak "na słowo") może przeprowadzić takie szkolenie kolegom z zakładu pracy? Pracownik ten ma umowę, w której ani słowa nie ma o pełnieniu zadań służby bhp, niemniej jednak pracodawca wymaga przeprowadzenia szkolenia okresowego ponieważ "mamy umowę ustną, bo masz studia podyplomowe z zakresu bhp i zdany egzamin, więc możesz nam robić szkolenia okresowe"... Bardzo proszę o pomoc.

xyz
125...249 postów
125...249 postów

Re: Kto może prowadzić szkolenie okresowe bhp?

Post autor: xyz » 9 listopada 2012, 22:17

lepiej nie rób

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 9 listopada 2012, 22:30

Prosta odpowiedź na Twoje pytanie, jeśli o mnie chodzi brzmi: nie, nie możesz.
A szerzej ciut:
Jeśli masz wymaganą wiedzę i doświadczenie, to pewnie na którymś z modułów/tematów szkolenia mógłbyś być wykładowcą. Ale - już zadane pytanie świadczy o tym, że raczej nie powinieneś się za to brać. Natomiast z pewnością nie możesz być organizatorem szkolenia. Może byc pracodawca, który z kolei ma obowiazek zapewnić odpowiednich wykładowców. Odsyłam tez do rozporządzenia w spr. szkoleń bhp.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: b.h.p. » 10 listopada 2012, 09:41

Ja mam świadomość tego, że nie mogę przeprowadzić tego szkolenia. Problem jest taki, że powiedziałm pracodawcy o tym, ale on się upiera, że mogę i mam to zrobić. Powołuje się na rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp, że szkolenie okresowe organizuje PRACODAWCA (czyli robi behapowiec u niego zatrudniony-chociaż w umowie nie ma ani słowa, że pełnię obowiązki bhp) no i jednostka szkoleniowa. Nie chce się podpisywać pod takim szkoleniem, bo kontrol z PIP podważy te szkolenie i to ja wyjdę na niedouczonego behapowca. W dodatku z zakresie obowiązków i uprawnień w rozporządzeniu nie ma nic o tym, że behapowiec może prowadzić szkolenie okresowe. Dlatego bardzo proszę o pomoc w znalezieniu porządnych argumentów, że ja tego szkolenia nie mogę przeprowadzić i się pod tym podpisać.

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: stopwatch » 10 listopada 2012, 10:10

b.h.p. pisze:A czy pracownik zakładu pełniący obowiązki służby bhp (ale nie na umowie o pracę, tylko tak "na słowo")
Co to za umowa? :mrgreen: Kolego problem jest inny. Aby wykładać na szkoleniu (organizowanym przez pracodawcę jak w tym przypadku) należy posiadać wiedzę, doświadczenie i przygotowanie dydaktyczne. Teoretycznie możesz te warunki spełniać. Ale jak jest faktycznie? Teoretycznie (prawnie) możesz więc być tym wykładowcą. Jeżeli jest to jakaś mała firma gdzie pracuje kilku pracowników to warto nabierać doświadczenia właśnie w takiej firmie. Jednak przed tym powinieneś się solidnie do tego przygotować. Pewne pytania jakie tu zadajesz lub wnioski jakie wyciągasz to na chwilę obecną Cię raczej dyskwalifikują jako wykładowcę. Ale świat należy do odważnych. Poświęć więc trochę czasu na edukację. Poproś pracodawcę o wysłanie najpierw na jakieś szkolenia, seminaria itp. Wszystko zależy od tego czy nabędziesz to co jest wymagane dla wykładowcy na takim szkoleniu.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: stopwatch » 10 listopada 2012, 10:17

b.h.p. pisze: masz studia podyplomowe z zakresu bhp i zdany egzamin,
Czy masz zamiar stać w miejscu. Pracodawca daje szansę rozwoju. Wykorzystaj to. Wielu na Twoim miejscu już by szkoliło. Niestety wielu z taką samą wiedzą jak Ty obecnie. Zrób krok do przodu ale .... Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: b.h.p. » 10 listopada 2012, 10:55

Problem w tym, iż podstawą mojego zatrudnienia jest umowa na zastępstwo na stanowisku : księgowy. W zakresie moich obowiązków nie ma ani słowa o sprawowaniu zadań służby bhp. Pracodawca wie, że posiadam niezbędne doświadczenie i wykształcenie w zakresie bhp i dlatego wymaga ode mnie przeprowadzenia i podpisania się na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego bhp w tej firmie. Dodatkowa umowa (zlecenie) na wykonanie szkolenia okresowego w przypadku mojego pracodawcy nie przejdzie. Czy jeżeli przeprowadzę to szkolenie, to w razie kontroli np. PIP poniosę za to odpowiedzialność?
Z kolei jeśli kontrola się odbędzie, jestem przekonana, ze pracodawca powie, że ja go nie poinformowałam, że tego szkolenia wykonać nie mogę. Co robić?

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: stopwatch » 10 listopada 2012, 11:01

b.h.p. pisze:Czy jeżeli przeprowadzę to szkolenie, to w razie kontroli np. PIP poniosę za to odpowiedzialność?
Nie. Odpowiada pracodawca.

Artur
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Kontakt:

Post autor: Artur » 15 listopada 2012, 19:16

b.h.p. pisze:dlatego wymaga ode mnie przeprowadzenia i podpisania się na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego bhp w tej firmie.
Jak już to ten " kapitalista "
Ile ten podmiot zatrudnia pracowników :?:
Pamiętaj, że czasami milczenie jest najlepszą odpowiedzią ale jak długo można milczeć !

Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: Ayla » 22 listopada 2012, 12:03

b.h.p. pisze:(...) Z kolei jeśli kontrola się odbędzie, jestem przekonana, ze pracodawca powie, że ja go nie poinformowałam, że tego szkolenia wykonać nie mogę. Co robić?
nie czytałam całości, ale jeśli chodzi o Twoje obawy - opisz to na piśmie do pracodawcy, ślad zostanie.
"Nie dzielone - każde czucie nudne, i szczęście samo do zniesienia trudne."

klimek56
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: klimek56 » 29 listopada 2012, 21:41

Rozdział I
Podstawowe obowiązki pracodawcy
Art. 207. § 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy
w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki
pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy, o których mowa w art. 23711 § 2.

Rozdział II
Prawa i obowiązki pracownika
Art. 210. § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa
i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Awatar użytkownika
rescot
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: rescot » 30 listopada 2012, 00:58

b.h.p. pisze:....A czy pracownik zakładu pełniący obowiązki służby bhp (ale nie na umowie o pracę, tylko tak "na słowo") może przeprowadzić takie szkolenie kolegom z zakładu pracy?..............
b.h.p. pisze: powiedziałm pracodawcy o tym, ale on się upiera, że mogę i mam to zrobić.
Żeby nie gmatwać tematu to odpowiem Ci tak.................jeżeli masz ważne (aktualne) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla służby bhp to możesz swojemu pracodawcy taką "przysługę" wykonać

witekbhp2007
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: witekbhp2007 » 30 listopada 2012, 13:47

rescot pisze:....jeżeli masz ważne (aktualne) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla służby bhp to możesz swojemu pracodawcy taką "przysługę" wykonać
Zaświadczenie to trochę mało . Trzeba by jeszcze mieć przynajmniej Dz.U. 04.180.1860 §5 i parę takich tam jeszcze

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 30 listopada 2012, 18:01

Z punktu widzenia prawa - rozp. w spr. szkoleń- możesz prowadzić takie szkolenie, jako wykładowca.
Organizatorem szkolenia - pracodawca.

§ 5. Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie [..], zapewniają:
3) wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;
Formalnie - "bardzo dokładnie" określono wymagania. :D

Możliwe, że będziesz lepszym wykładowcą od "doświadczonych bardzo".
Nie liczy się tylko "zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne" - jak w każdym innym zawodzie, w tym także (tzn. BHP).
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 30 listopada 2012, 19:32

..........no to i ppoż TYSZ :!: :?: :idea: :lol: .........,,pszecie bardzo kcom Oni okresówek obligatoryjnych z tegoż" :lol:

ODPOWIEDZ