www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 22 grudnia 2014, 18:01

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 33 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 9 listopada 2012, 21:51 
50...74 posty
50...74 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 listopada 2011, 14:45
Witam. Mam pytanie. Kto mo┼╝e prowadzi─ç szkolenie okresowe bhp w zak┼éadzie pracy (np. stanowiska robotnicze czy administracyjno-biurowe). Jednostki organizacyjne prowadz─ůce dzia┼éalno┼Ť─ç szkoleniow─ů to jest bez w─ůtpliwo┼Ťci. A czy pracownik zak┼éadu pe┼éni─ůcy obowi─ůzki s┼éu┼╝by bhp (ale nie na umowie o prac─Ö, tylko tak "na s┼éowo") mo┼╝e przeprowadzi─ç takie szkolenie kolegom z zak┼éadu pracy? Pracownik ten ma umow─Ö, w kt├│rej ani s┼éowa nie ma o pe┼énieniu zada┼ä s┼éu┼╝by bhp, niemniej jednak pracodawca wymaga przeprowadzenia szkolenia okresowego poniewa┼╝ "mamy umow─Ö ustn─ů, bo masz studia podyplomowe z zakresu bhp i zdany egzamin, wi─Öc mo┼╝esz nam robi─ç szkolenia okresowe"... Bardzo prosz─Ö o pomoc.

G├│ra

PostNapisane: 9 listopada 2012, 22:17 
125...249 post├│w
125...249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 3 stycznia 2011, 17:45
lepiej nie r├│b

G├│ra

PostNapisane: 9 listopada 2012, 22:30 
ponad 15000 post├│w
ponad 15000 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33

Prosta odpowied┼║ na Twoje pytanie, je┼Ťli o mnie chodzi brzmi: nie, nie mo┼╝esz.
A szerzej ciut:
Je┼Ťli masz wymagan─ů wiedz─Ö i do┼Ťwiadczenie, to pewnie na kt├│rym┼Ť z modu┼é├│w/temat├│w szkolenia m├│g┼éby┼Ť by─ç wyk┼éadowc─ů. Ale - ju┼╝ zadane pytanie ┼Ťwiadczy o tym, ┼╝e raczej nie powiniene┼Ť si─Ö za to bra─ç. Natomiast z pewno┼Ťci─ů nie mo┼╝esz by─ç organizatorem szkolenia. Mo┼╝e byc pracodawca, kt├│ry z kolei ma obowiazek zapewni─ç odpowiednich wyk┼éadowc├│w. Odsy┼éam tez do rozporz─ůdzenia w spr. szkole┼ä bhp.

G├│ra

PostNapisane: 10 listopada 2012, 09:41 
50...74 posty
50...74 posty

Ja mam ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tego, ┼╝e nie mog─Ö przeprowadzi─ç tego szkolenia. Problem jest taki, ┼╝e powiedzia┼ém pracodawcy o tym, ale on si─Ö upiera, ┼╝e mog─Ö i mam to zrobi─ç. Powo┼éuje si─Ö na rozporz─ůdzenie w sprawie szkole┼ä bhp, ┼╝e szkolenie okresowe organizuje PRACODAWCA (czyli robi behapowiec u niego zatrudniony-chocia┼╝ w umowie nie ma ani s┼éowa, ┼╝e pe┼éni─Ö obowi─ůzki bhp) no i jednostka szkoleniowa. Nie chce si─Ö podpisywa─ç pod takim szkoleniem, bo kontrol z PIP podwa┼╝y te szkolenie i to ja wyjd─Ö na niedouczonego behapowca. W dodatku z zakresie obowi─ůzk├│w i uprawnie┼ä w rozporz─ůdzeniu nie ma nic o tym, ┼╝e behapowiec mo┼╝e prowadzi─ç szkolenie okresowe. Dlatego bardzo prosz─Ö o pomoc w znalezieniu porz─ůdnych argument├│w, ┼╝e ja tego szkolenia nie mog─Ö przeprowadzi─ç i si─Ö pod tym podpisa─ç.

G├│ra

PostNapisane: 10 listopada 2012, 10:10 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 marca 2010, 05:22
b.h.p. napisał(a):
A czy pracownik zak┼éadu pe┼éni─ůcy obowi─ůzki s┼éu┼╝by bhp (ale nie na umowie o prac─Ö, tylko tak "na s┼éowo")

Co to za umowa? :mrgreen: Kolego problem jest inny. Aby wyk┼éada─ç na szkoleniu (organizowanym przez pracodawc─Ö jak w tym przypadku) nale┼╝y posiada─ç wiedz─Ö, do┼Ťwiadczenie i przygotowanie dydaktyczne. Teoretycznie mo┼╝esz te warunki spe┼énia─ç. Ale jak jest faktycznie? Teoretycznie (prawnie) mo┼╝esz wi─Öc by─ç tym wyk┼éadowc─ů. Je┼╝eli jest to jaka┼Ť ma┼éa firma gdzie pracuje kilku pracownik├│w to warto nabiera─ç do┼Ťwiadczenia w┼éa┼Ťnie w takiej firmie. Jednak przed tym powiniene┼Ť si─Ö solidnie do tego przygotowa─ç. Pewne pytania jakie tu zadajesz lub wnioski jakie wyci─ůgasz to na chwil─Ö obecn─ů Ci─Ö raczej dyskwalifikuj─ů jako wyk┼éadowc─Ö. Ale ┼Ťwiat nale┼╝y do odwa┼╝nych. Po┼Ťwi─Ö─ç wi─Öc troch─Ö czasu na edukacj─Ö. Popro┼Ť pracodawc─Ö o wys┼éanie najpierw na jakie┼Ť szkolenia, seminaria itp. Wszystko zale┼╝y od tego czy nab─Ödziesz to co jest wymagane dla wyk┼éadowcy na takim szkoleniu.

G├│ra

PostNapisane: 10 listopada 2012, 10:17 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

b.h.p. napisał(a):
masz studia podyplomowe z zakresu bhp i zdany egzamin,
Czy masz zamiar sta─ç w miejscu. Pracodawca daje szans─Ö rozwoju. Wykorzystaj to. Wielu na Twoim miejscu ju┼╝ by szkoli┼éo. Niestety wielu z tak─ů sam─ů wiedz─ů jak Ty obecnie. Zr├│b krok do przodu ale .... Mam nadziej─Ö, ┼╝e rozumiesz o co mi chodzi.

G├│ra

PostNapisane: 10 listopada 2012, 10:55 
50...74 posty
50...74 posty

Problem w tym, i┼╝ podstaw─ů mojego zatrudnienia jest umowa na zast─Öpstwo na stanowisku : ksi─Ögowy. W zakresie moich obowi─ůzk├│w nie ma ani s┼éowa o sprawowaniu zada┼ä s┼éu┼╝by bhp. Pracodawca wie, ┼╝e posiadam niezb─Ödne do┼Ťwiadczenie i wykszta┼écenie w zakresie bhp i dlatego wymaga ode mnie przeprowadzenia i podpisania si─Ö na za┼Ťwiadczeniu o uko┼äczeniu szkolenia okresowego bhp w tej firmie. Dodatkowa umowa (zlecenie) na wykonanie szkolenia okresowego w przypadku mojego pracodawcy nie przejdzie. Czy je┼╝eli przeprowadz─Ö to szkolenie, to w razie kontroli np. PIP ponios─Ö za to odpowiedzialno┼Ť─ç?
Z kolei je┼Ťli kontrola si─Ö odb─Ödzie, jestem przekonana, ze pracodawca powie, ┼╝e ja go nie poinformowa┼éam, ┼╝e tego szkolenia wykona─ç nie mog─Ö. Co robi─ç?

G├│ra

PostNapisane: 10 listopada 2012, 11:01 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

b.h.p. napisał(a):
Czy je┼╝eli przeprowadz─Ö to szkolenie, to w razie kontroli np. PIP ponios─Ö za to odpowiedzialno┼Ť─ç?
Nie. Odpowiada pracodawca.

G├│ra

PostNapisane: 15 listopada 2012, 19:16 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 6 listopada 2006, 16:57
b.h.p. napisał(a):
dlatego wymaga ode mnie przeprowadzenia i podpisania si─Ö na za┼Ťwiadczeniu o uko┼äczeniu szkolenia okresowego bhp w tej firmie.

Jak ju┼╝ to ten " kapitalista "
Ile ten podmiot zatrudnia pracownik├│w :?:

G├│ra

PostNapisane: 22 listopada 2012, 12:03 
9375...12499 post├│w
9375...12499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 24 stycznia 2007, 14:27
b.h.p. napisał(a):
(...) Z kolei je┼Ťli kontrola si─Ö odb─Ödzie, jestem przekonana, ze pracodawca powie, ┼╝e ja go nie poinformowa┼éam, ┼╝e tego szkolenia wykona─ç nie mog─Ö. Co robi─ç?

nie czyta┼éam ca┼éo┼Ťci, ale je┼Ťli chodzi o Twoje obawy - opisz to na pi┼Ťmie do pracodawcy, ┼Ťlad zostanie.

G├│ra

PostNapisane: 29 listopada 2012, 21:41 
75...99 post├│w
75...99 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 pa┼║dziernika 2006, 20:20
Rozdział I
Podstawowe obowi─ůzki pracodawcy
Art. 207. ┬ž 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialno┼Ť─ç za stan bezpiecze┼ästwa i higieny pracy
w zak┼éadzie pracy. Na zakres odpowiedzialno┼Ťci pracodawcy nie wp┼éywaj─ů obowi─ůzki
pracownik├│w w dziedzinie bezpiecze┼ästwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zada┼ä s┼éu┼╝by bezpiecze┼ästwa i higieny pracy specjalistom spoza zak┼éadu pracy, o kt├│rych mowa w art. 23711 ┬ž 2.

Rozdział II
Prawa i obowi─ůzki pracownika
Art. 210. ┬ž 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadaj─ů przepisom bezpiecze┼ästwa
i higieny pracy i stwarzaj─ů bezpo┼Ťrednie zagro┼╝enie dla zdrowia lub ┼╝ycia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpiecze┼ästwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzyma─ç si─Ö od wykonywania pracy, zawiadamiaj─ůc o tym niezw┼éocznie prze┼éo┼╝onego.

G├│ra

PostNapisane: 30 listopada 2012, 00:58 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 grudnia 2008, 16:55
b.h.p. napisał(a):
....A czy pracownik zak┼éadu pe┼éni─ůcy obowi─ůzki s┼éu┼╝by bhp (ale nie na umowie o prac─Ö, tylko tak "na s┼éowo") mo┼╝e przeprowadzi─ç takie szkolenie kolegom z zak┼éadu pracy?..............

b.h.p. napisał(a):
powiedziałm pracodawcy o tym, ale on się upiera, że mogę i mam to zrobić.

┼╗eby nie gmatwa─ç tematu to odpowiem Ci tak.................je┼╝eli masz wa┼╝ne (aktualne) za┼Ťwiadczenie o uko┼äczeniu szkolenia dla s┼éu┼╝by bhp to mo┼╝esz swojemu pracodawcy tak─ů "przys┼éug─Ö" wykona─ç

G├│ra

PostNapisane: 30 listopada 2012, 13:47 
1250...1874 post├│w
1250...1874 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 22 wrze┼Ťnia 2009, 14:39
rescot napisał(a):
....je┼╝eli masz wa┼╝ne (aktualne) za┼Ťwiadczenie o uko┼äczeniu szkolenia dla s┼éu┼╝by bhp to mo┼╝esz swojemu pracodawcy tak─ů "przys┼éug─Ö" wykona─ç

Za┼Ťwiadczenie to troch─Ö ma┼éo . Trzeba by jeszcze mie─ç przynajmniej Dz.U. 04.180.1860 ┬ž5 i par─Ö takich tam jeszcze

G├│ra

PostNapisane: 30 listopada 2012, 18:01 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 pa┼║dziernika 2005, 11:23
Z punktu widzenia prawa - rozp. w spr. szkoleń- możesz prowadzić takie szkolenie, jako wykładowca.
Organizatorem szkolenia - pracodawca.

┬ž 5. Pracodawca organizuj─ůcy i prowadz─ůcy szkolenie [..], zapewniaj─ů:
3) wyk┼éadowc├│w i instruktor├│w posiadaj─ůcych zas├│b wiedzy, do┼Ťwiadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniaj─ůce w┼éa┼Ťciw─ů realizacj─Ö program├│w szkolenia;
Formalnie - "bardzo dok┼éadnie" okre┼Ťlono wymagania. :D

Mo┼╝liwe, ┼╝e b─Ödziesz lepszym wyk┼éadowc─ů od "do┼Ťwiadczonych bardzo".
Nie liczy si─Ö tylko "zas├│b wiedzy, do┼Ťwiadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne" - jak w ka┼╝dym innym zawodzie, w tym tak┼╝e (tzn. BHP).

G├│ra

PostNapisane: 30 listopada 2012, 19:32 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
..........no to i ppo┼╝ TYSZ :!: :?: :idea: :lol: .........,,pszecie bardzo kcom Oni okres├│wek obligatoryjnych z tego┼╝" :lol:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 33 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: