Kontrola wsteczna Sanepidu

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joanna24_81
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 15
Rejestracja: 10 lutego 2009, 20:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Kontrola wsteczna Sanepidu

Post autor: joanna24_81 » 12 maja 2010, 11:40

Witam Szanownych Forumowiczów

Tak się zastanawiam nad pewnym zagadnieniem odnośnie kontroli Sanepidu. Może ktoś z Was spotkał się z przepisem w tej sprawie.

Chodzi mi o kontrolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej a dokładniej mówiąc o okres kontrolowanych dokumentów np. do 3 lat wstecz.

Przy kontroli PIP nie spotkałam się nigdy z kontrolą dokumentów sięgających dalszej daty niż 3 lata wstecz (to wynika z K.P.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrolę 10 lat wstecz a Urząd Skarbowy jeśli się nie mylę to 5 lat wstecz. A jak to jest z Sanepidem???

Może podam przykład. Koleżanka ostatnio miała kontrolę i Pani inspektor z Sanepidu wpisała w protokole w pkt. IV stwierdzone nieprawidłowości: brak pomiarów chemii na spawalni. Ostatnie takie pomiary były wykonane 2004 roku. Ważna informacja nie była to decyzja tylko zapis w protokole. Oni podobno odpisali do Sanepidu że zmieniła się technologia montażu części, zgodnie z rozporządzeniem z 2005 roku przeprowadzili rozeznanie i stwierdzili że nie ma potrzeby wykonywania takowych pomiarów ponieważ nie ma zagrożenia dla zdrowia pracowników (łączny czas spawania w ciągu tygodnia wyniósł do 2 godzin). Ale Sanepid się odezwał ponownie do nich i zażądał pomiarów czynników chemicznych na spawalni.

Mnie chodzi tylko o kontrolę wsteczną czy mają prawo kontrolować np. pomiary z 2004 roku lub 1999 roku i wydawać decyzje lub wpisywać w protokole nieprawidłowości stwierdzone?

Tak naprawdę zgodnie z rozporządzeniem ws. pomiarów z 2005 roku to pracodawca przed przystąpieniem do wykonywania pomiarów dokonuje rozeznania procesu technologicznego itp.

Jeśli ktoś z Was zna podstawę prawną do ilu lat wstecz może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna będę wdzięczna.

Artur
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9858
Rejestracja: 6 listopada 2006, 16:57
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: Artur » 12 maja 2010, 12:38

Kontrolowali chyba rejestr
Pamiętaj, że czasami milczenie jest najlepszą odpowiedzią ale jak długo można milczeć !

Awatar użytkownika
Jatoten
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 10868
Rejestracja: 26 lipca 2007, 18:06
Lokalizacja: Tupadły

Post autor: Jatoten » 12 maja 2010, 12:45

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z 20 kwietnia 2005 r.

w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
(Dz.U. Nr 73, poz. 645, zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 241, poz. 1772)

§ 9. [Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia] 1. Na podstawie wyników badań i pomiarów pracodawca prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy, zwany dalej "rejestrem", którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Pracodawca wpisuje na bieżąco wyniki badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia do karty badań i pomiarów, zwanej dalej "kartą", której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. W przypadku likwidacji zakładu pracy, pracodawca niezwłocznie przekazuje rejestr oraz kartę właściwemu miejscowo państwowemu inspektorowi sanitarnemu, a w odniesieniu do jednostek, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, z późn. zm.), właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

4. Rejestry oraz karty przechowywane są przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.

5. Wyniki badań i pomiarów, o których mowa w § 5, przechowuje się przez okres 3 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
Teoretycznie - nie ma różnicy między praktyką a teorią, praktycznie - jest.

Awatar użytkownika
joanna24_81
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 15
Rejestracja: 10 lutego 2009, 20:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: joanna24_81 » 12 maja 2010, 13:13

Właśnie dostałam informację od koleżanki że Sanepid może kontrolować wyniki pomiarów do 40 lat wstecz natomiast z reguły patrzy 2 do 3 lat wstecz. Więc chyba wychodzi na to że mogli wpisać jej w protokole stwierdzone nieprawidłowości odnośnie ostatniego wykonania pomiarów w 2004 roku. Pech. Teraz podobno czekają na decyzję od Sanepidu na przeprowadzenie pomiarów na spawalni.

ODPOWIEDZ