Certyfikat do ORZ

Ocena ryzyka zawodowego, wymagania i zalecenia, metody, dokumentowanie, przykłady.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

GrzesiekS
1250...1874 postów
1250...1874 postów
Posty: 1862
Rejestracja: 9 marca 2007, 11:40
Lokalizacja: z BHP
Kontakt:

Post autor: GrzesiekS » 14 kwietnia 2010, 08:39

Mirek1967 pisze:
mrd pisze:Jeżeli jakiś akt prawny powołuje się na normę to musimy ją stosować.
Pytanie: czy PN jest aktem prawnym? :mrgreen:
odpowiedź z ustawy o normalizacji:
norma — rozumie się przez to dokument przyjęty na zasadzie konsensu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną, ustalający — do powszechnego i wielokrotnego stosowania — zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzający do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie;

3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.

4. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.
Czasami kocha się innych za coś, czego oni sami nie są świadomi.

Awatar użytkownika
Mirek1967
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3408
Rejestracja: 6 września 2007, 17:40
Lokalizacja: z małopolski

Post autor: Mirek1967 » 14 kwietnia 2010, 11:01

GrzesiekS pisze:norma — rozumie się przez to dokument przyjęty na zasadzie konsensu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną
Wlaśnie dokument a nie akt prawny.

wiedzmin187
2 posty
2 posty
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwietnia 2010, 18:34
Lokalizacja: Polska

Polska Norma

Post autor: wiedzmin187 » 18 kwietnia 2010, 21:30

Polska norma nie jest aktem prawnym, jakim jest ustawa, czy rozporządzenie. Nie stosuje się jej wprost, lecz jeśli np w rozporządzeniu zapis o stosowaniu PN, to należy się do tego stosować.
przykład:rozp.Ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów bhp.
§ 50.1. Stosowane w zakładach pracy drabiny przenośne powinny spełniać wymagania określone w Polskich Normach.
Zastanawiającym jest słowo "POWINNY" - moim zdaniem taki zapis pozostawia furtkę, by nie stosować PN, oraz gdyby się coś stało - otwiera linię obrony, gdyż powinny to nie znaczy muszą.

Awatar użytkownika
eMKa
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5429
Rejestracja: 9 września 2005, 02:12
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA

Post autor: eMKa » 19 kwietnia 2010, 23:55

Ustawa o normalizacji:
Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.
Jeżeli jest stosowanie PN dobrowolne, to nie może być tu zastosowanie przymusu prawnego. Ten zapis o możności powoływania w aktach prawnych stwierdza tylko że jest taka możliwość jedynie po opublikowaniu takiej PN-EN w języku polskim (nie wcześniej).
Akty niższego rzędu nie mogą być sprzeczne z aktami wyższego rzędu, bo z racji prawa stają się nieważne czy jakoś tak :roll:
Prawnicy proszę o poprawki :!: :roll:
eMKa
Spójrz, jaki piękny jest świat!

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11467
Rejestracja: 26 marca 2010, 05:22
Lokalizacja: Wieruszów

Post autor: stopwatch » 18 maja 2010, 09:00

Jeżeli normy są dostępne w bibliotekach lecz nie można ich kopiować to czy zapamiętanie tej normy jest kopiowaniem? Wyczytaliśmy coś z Rączkowskiego czy innych publikacji oraz nabyliśmy wiedzę w trakcie nauki i stosujemy to zgodnie z naszą wiedzą jako pracownicy bhp w firmie (mającymi kwalifikacje) to czy musimy mieć te wszystkie normy? Chyba organ kontrolujący jeżeli uzna, że coś jest niezgodne z PN to powinien nam to udowodnić a nie odwrotnie.
wiedzmin187 pisze:§ 50.1. Stosowane w zakładach pracy drabiny przenośne powinny spełniać wymagania określone w Polskich Normach.
Ale to firma zakupuje tą drabinę, która powinna być zgodna z PN, nie mamy obowiązku przy zakupie tej drabiny kupować automatycznie PN aby w razie kontroli udowadniać, że jest ona zgodna z PN.
ORZ możemy robić dowolną metodą. "Składniki" przy opracowywaniu dobieramy czasami dość intuicyjnie (np. szacowanie stopnia szkód) ale najważniejsze, że mamy kwalifikacje do tego co robimy. Wykułem np. w szkole ORZ według normy i tą metodę stosuję.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista


czeslawk
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 46
Rejestracja: 26 lutego 2007, 10:09
Lokalizacja: Lublin

Post autor: czeslawk » 23 czerwca 2010, 07:32

1. Ocene ryzyka wykonuje zespół a nie jedna osoba
2. Auditorzy wymyslają różne rzeczy - zawsze zadaje wtedy pytanie- na jakiej podstawie- prosze podać przepis.
3. Jestem także auditorem - wiem że osoby auditujące nie znają z autopsji zagadnień a zadaja je wyłącznie na wyczucie.

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11467
Rejestracja: 26 marca 2010, 05:22
Lokalizacja: Wieruszów

Post autor: stopwatch » 22 września 2010, 20:22

Nie jestem pewien ale chyba gdziś czytałem, że normy PN nie są aktem obowiązującym.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22772
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ewania » 22 września 2010, 20:45

stopwatch pisze:Nie jestem pewien ale chyba gdziś czytałem, że normy PN nie są aktem obowiązującym.
Nie są. "Same z się" nie są. :wink:
Ale - jesli któres są przywołane w jakimś akcie prawnym - to wtedy są.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ